Facebook Google+ Twitter

Powstańcza pielgrzymka na Litwie

Pielgrzymkę śladem powstańców styczniowych zorganizował komendant Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej ksiądz harcmistrz Dariusz Stańczyk.

Co roku harcerze z Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego 1863 roku odwiedzając miejsca zmagań powstańców, polskich i litewskich. W tym roku ich komendant ks. hm. Dariusz Stańczyk na pielgrzymkę zaprosił także osoby starsze. Pielgrzymom przyświecały słowa Zbigniewa Herberta „Nie pozwólmy umrzeć poległym”.

 / Fot. Kurier WileńskiPielgrzymka, jak większość wileńskich pielgrzymek, wystartowała spod Ostrej Bramy. Pomimo niemal syberyjskich mrozów pielgrzymi dotarli do zbiorowej mogiły powstańców z oddziałów gen. Zygmunta Sierakowskiego „Dołęga” i oddali cześć tym co to „w imię Boga, za naszą i waszą wolność” polegli. Odwiedzili też wioskę Ginietynė, gdzie 21 kwietnia 1863 roku oddział Z. Sierakowskiego odniósł zwycięstwo nad Rosjanami. Patriotyczna pielgrzymka z biało-czerwonymi flagami wywarła na uczestnikach niebywałe wzruszenie. Wielu po raz pierwszy od długiego czasu mogło demonstrować swoją narodowość.

Ciekawa była wizyta w Podbrzeziu, kolebce litewskich powstańców. To tutaj ksiądz Antoni Mackiewicz zorganizował ochotników do walki z moskalami. Odwiedzili muzeum, w którym pielęgnuje się wiedzę o dążeniach Rzeczypospolitej Obojga Narodów do wolności i niepodległości. Pielgrzymi oddali hołd i pomodlili się za powstańców poległych w Świętobrości i Opitołokach.

Patriotyczna pielgrzymka zakończyła się w Wędziagole, gdzie w Domu Kultury Polskiej ugościł podróżnych Ryszard Jankowski, prezesowi oddziału ZPL rejonu kowieńskiego. Następnego dnia harcerze wyruszyli na powstańczy szlak, by „poległym nie pozwolić umrzeć w pamięci i w sercach naszych”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.