Facebook Google+ Twitter

Powstania śląskie na płótnach malarzy nieprofesjonalnych

Współautorzy: Barbara Podgórska

„Twórca intuicyjny to ktoś, kto nieporadność warsztatową nadrabia sercem i pasją” – takie motto umieścił Stanisław Trefoń w katalogu wystawy „Powstania śląskie”.

Stanisław Trefoń / Fot. PodgorskiWernisaże malarstwa nieprofesjonalnego w Galerii „Barwy Śląska”, mieszczącej się w zabytkowym i pięknym, choć podniszczonym pałacyku Donnersmarcków w Nakle Śląskim,
to nic nowego. Stanisław Trefoń, właściciel największej bodaj w kraju kolekcji obrazów, grafik i rzeźb „twórców dnia siódmego”, przyzwyczaił nas do tego od dawna. Po raz pierwszy jednak, 4 września zaprezentowano wystawę – pokłosie I konkursu im. Juliusza Marcisza, przedwojennego działacza patriotycznego, animatora amatorskiego ruchu malarskiego i powstańca.

Odzew był nadzwyczaj duży, mimo trudności tematu związanego z 90. rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Dwudziestu sześciu artystów nadesłało 56 obrazów tworzonych w rozmaitej konwencji. Do ekspozycji zakwalifikowano 43 prace.

Główne nagrody przypadły w udziale: Krzysztofowi Websowi (Samochód pancerny Alzacja – Śląsk). Anicie Barcichowskiej (Czerwone słoneczko), Edwardowi Czechowi (Bez tytułu), Stanisławowi Łakomemu (Modlitwa) i Irenie Peikert (Wymarsz). Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Burzyk (Bateria rybnicka), Czesław Fojcik (Szturm na Stare Koźle). Józef Hetman (Przed bitwą). Adam Kogucik (Droga do wolnej Polski) i Ewa Pilarz (Ojcowizna). Za całokształt twórczości uhonorowano Andrzeja Marcola i Jerzego Skibę.

- Pomysł na konkurs o tematyce sięgającej zrywów powstańczych zrodził się po smutnej konstatacji, że Ślązacy coraz mniej znają tamte dawne wydarzenia, które przyniosły Śląskowi wolność i trwały związek z Polską – mówi Stanisław Trefoń. – A przecież historia ta powinna być utrwalana, przypominana i przekazywana następnym pokoleniom.

Wystawę „Powstania śląskie” można oglądać w Nakle do 20 września 2009.

Nakło konkurs / Fot. PodgorskiAlicja Marcol: Koledzy z Powstania / Fot. PodgorskiMarian Geremek: Chwila wytchnienia / Fot. POdgorskiJerzy Skiba: Siepacze z Grenzschutzu / Fot. PodgorskiNakło wystawa 2 / Fot. PodgorskiNakło wystawa 3 / Fot. Podgorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wieczny szacunek dla bohaterów, dzięki którym Śląsk powrócił do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodsze pokolenia powinny mieć świadomość o ważnych, minionych wydarzeniach.
Historia i pamięć, przypomina o walce, odwadze i losach narodu polskiego.

A do Nakła Śląskiego, mam rzut beretem.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.