Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11244 miejsce

Powstanie autonomiczne Księstwo Szczecińskie?

Polski rząd odwrócił się plecami do Szczecina, do ziemi szczecińskiej, nie walcząc w KE o Stocznię Szczecińską, nie widząc potrzeby pogłębienia toru wodnego do portu szczecińskiego, co może doprowadzić do jego upadku.

Ten artykuł bierze udział w konkursie na DO 2012 / Fot. Zdzisław SadowskiW swoim artykule "Za daleko mieszkasz miły", pisałem m. in: „Dla władz centralnych i ogólnopolskich mediów, Polska to: na północy Gdańsk, na zachodzie Poznań i Wrocław, a dalej już wzrok nie sięga (za daleko mieszkasz miły, choć w tym samym kraju). Dlatego tak ciężko przebić się Szczecinowi do dofinansowań rządowych na kluczowe inwestycje w Szczecinie, a nasi włodarze natrafiają w stolicy na beton (a „Na betonie kwiaty nie rosną” jak śpiewał Wojciech Korda) priorytetów dla najważniejszych polskich metropolii”.

Andrzej Sadowski w artykule "Stoczniowe miraże. O Stoczni Szczecińskiej", napisał m. in: „Stocznia Szczecińska, chociaż podobnie jak Stocznia Gdańska, była kolebką Solidarności, zawsze była traktowana przez kolejne polskie, postsolidarnościowe rządy po macoszemu. Źródłem tej postawy była odwieczna rywalizacja portów i stoczni Szczecina z portami i stoczniami Trójmiasta. A ponieważ port i stocznie szczecińskie często w tej rywalizacji wygrywały (w 1995 r. Stocznia Szczecińska była klasyfikowana na piątym miejscu wśród największych stoczni świata). Taka sytuacja byłaby dla warszawsko-gdańskiego rządu nie do przyjęcia”.

Dlatego podczas demonstracji Solidarności w maju 2011 r., przed Bramą Główną byłej Stoczni Szczecińskiej, gdy spotkałem dawno niewidzianych kolegów z kierownictwa stoczni (zrzeszonych w Porozumieniu Stowarzyszeń na Rzecz Rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej Porty Holding), rozmawialiśmy właśnie o tym, że Szczecin i ziemia szczecińska, nie mogą liczyć na partnerskie traktowanie, przez warszawsko-gdański rząd. Doszliśmy do wniosku, że jeżeli nasza ojczyzna odwraca się do nas plecami, powinniśmy zorganizować i przeprowadzić referendum nad autonomią dla ziemi szczecińskiej, a nawet ewentualną zmianą przynależności Szczecina zamiast do Polski, na przykład do Niemiec.

Jeszcze dalej, poszła Berenika Lemańczyk w swoim artykule ”Skazani na separatyzm?” (20.02.2012 r.) w Kurierze Szczecińskim, proponując odseparowanie się ziemi szczecińskiej od Polski i powołanie Księstwa Szczecińskiego. Taką propozycję wysnuła w efekcie ostentacyjnego odwracania (przez rząd RP) wzroku od ziemi szczecińskiej i Szczecina, odmawiania inwestowania w naszą przyszłość. Po co Polska ma dłużej udawać, że Szczecin, Koszalin, Świnoujście, są jej do czegokolwiek potrzebne. Wygląda na to, że jesteśmy skazani na separatyzm, na autonomię i powołanie Księstwa Szczecińskiego.


Komentarze (91):

Sortuj komentarze:

Tym bardziej, że księcia Filipa już wybraliśmy (w castingu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże trafne spostrzeżenia, jakie trafne wnioski!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero trafiłem na ten artykuł. No, no, mój brat to miał pomysły. A przede wszystkim to świetny artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To najciekawszy artykuł w dziale Cywilizacja konkursu DO 2012, ale w głosowaniu SMS-owym daleko w tyle. Ciekawa jestem, kiedy komercja przestanie decydować o zwycięstwach w konkursach?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł został zgłoszony do Konkursu: Dziennikarz Obywatelski 2012 r w dziale Cywilizacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 28.02.2012 21:02

A kto powiedział, że musimy koniecznie do Niemiec. Księstwo Monako, czy Liechtenstein, radzi sobie dobrze, niekoniecznie musząc do kogoś należeć. Na razie załatwmy autonomię, a później pomyślimy co z tym zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
h
  • h
  • 28.02.2012 20:57

Również jestem ZA, myślałem o tym też już jakiś czas temu i bardzo fajnie, że pomysł ten pojawił się już publicznie. Dlaczego nie możemy niby się obrazić na rząd? My płacimy podatki, a oni dla nas nic? "To nara!", spadamy, zrobimy sobie po swojemu. Może by też połączyć siły, z dwoma najbliższymi niemieckimi powiatami?

Komentarz został ukrytyrozwiń
henryk
  • henryk
  • 28.02.2012 20:55

Na początek proponuję przywrócenia prawdziwego znaczenia słów. "Granica Polski jest na Odrze i Nysie Łużyckiej". Ja mieszkam po lewej stronie Odry. "Paliłem" Komitet (1970). Spałem na styropianie dwa tygodnie w 1980. (nie z tymi co trzeba). I dziś mi żal mojego ukochanego miasta Szczecina. 62 lata już tu żyję. W Śródmieściu same pustostany, banki, apteki, sklepy z alkoholem?. Czytając poprzednie wpisy doszedłem do wniosku, że idea przywrócenia Księstwa Pomorskiego ma swoich zwolenników. Organizujcie się!!!. Ja już jestem za stary. Księcia wybierzemy. I co roku będziemy Go poddawali pod głosowanie. Polecam "Złotą Gałąź" poczynającą tzw. serie ceramowską, tak będziemy go skazywali na "Byt" lub "Niebyt". Ciekawe, czy znalazł by się poseł, który gotów jest się poddać takie ocenie swoich wyborców?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mieszkaniec
  • mieszkaniec
  • 28.02.2012 20:47

Hmm idea ciekawa, stanowczo autonomia szczególnie finansowo podatkowa by się przydała. Cały podatek od towaru, usług, nieruchomości zostałby u nas, mniejszy teren pod zarządzanie = sprawniejsza administracja oraz reforma prawa w sensie usuwania bzdurnych zapisów. można by uprościć podatki pod względem stawek, dać inwestorom preferencyjne warunki podatkowe i wiele innych. Jakby na to nie spojrzeć sama swoboda w ustalaniu prawa, podatków już dużo daje. Pewnie się to nie spełni, ale po stosownym przedyskutowaniu, utworzeniu dokumentu opisującego co i jak od A do Z - idea godna wcielenia w życie. Inaczej będziemy "zielonym terenem rekreacyjnym" dla Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
d
  • d
  • 28.02.2012 20:42

Marginalizacja naszego regionu to fakt, który ma miejsce od wielu wielu lat. Nic się w tej kwestii nie zmieni, nawet jak przyjdzie nowa ekipa rządząca. Niestety. Tak dla autonomii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.