Facebook Google+ Twitter

Powstanie komiks o Powstaniu Warszawskim

Gratka dla rysowników komiksów! Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło "II Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim". Prace konkursowe o tematyce opartej na wydarzeniach z 1944 roku, mogą być nadsyłane do 22 lipca.

Plakat konkursowy. / Fot. Materiały Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego już po raz drugi organizuje konkurs dla twórców komiksów, którzy chcą zaprezentować swoje prace szerszej publiczności. Prace mogą przesyłać amatorzy i profesjonaliści, twórcy indywidualni i zespoły autorskie. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody!

O co chodzi w konkursie?

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej – komiksu o tematyce opartej na wydarzeniach z Powstania Warszawskiego. Tegoroczna edycja konkursu różni się od wcześniejszej tym, że autorzy muszą wzorować na autentycznych kadrach ze zdjęć archiwalnych, zamieszczonych na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorzy chcą tym samym pokazać historię Powstania Warszawskiego w nowoczesnej formie, by zachęcić młodych odbiorców do zainteresowania się wydarzeniami sprzed 60 lat.
- Ubiegłoroczna edycja wykazała, że zainteresowanie historią ukazaną w takiej formie jest ogromne, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować to wydarzenie - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. - W zeszłym roku zgłoszonych zostało kilkadziesiąt prac, w tym roku spodziewamy się jeszcze większego odzewu - dodaje.

Jak stwierdziła pani rzecznik, konkurs staje się dla młodych twórców szansą na pokazanie swoich prac nie tylko szerszemu gronu odbiorców, ale przede wszystkim profesjonalnemu jury, którego przewodniczącym jest Henryk Chmielewski, znany też jako "Papcio Chmiel", twórca komiksu "Tytus, Romek i Atomek". Opieką artystyczną nad przebiegiem konkursu zajmuje się Przemysław Truściński, rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista tworzący pod pseudonimem "Trust". Jego prace publikują takie tytuły, jak "Machina", "Newsweek", czy "Gazeta wyborcza".

Szczegóły konkursu

Prace konkursowe mogą być wykonane technikami takimi, jak: rysunek, malarstwo, grafika komputerowa czy fotografia, mogą być to prace kolorowe lub czarno-białe, maksymalnie do 10 stron formatu A3. Twórcom pozostawia się także dowolność w doborze zdjęć, na których chcą się wzorować przy wykonywaniu prac. Konkurs ma być rozstrzygnięty w ostatnim tygodniu lipca. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc oraz zdobywcy wyróżnienia przewidziane są nagrody finansowe, a także wydanie prac w postaci antologii.
- Będzie to przede wszystkim wyróżnienie dla tych, którzy tak żywo interesują się tematyką Powstania. Publikacja komiksów pozwala poszerzyć krąg odbiorców dla twórców, ale i dla samej tematyki, bardzo się z tego cieszymy - mówi Anna Kotonowicz.

O szczegółach konkursu można dowiedzieć się z tej strony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Problem nie w czytelnictwie, ponieważ wiele osób przez samą ciekawość sięgnie po ten komiks, lecz jakości. Niestety, tego typu antologie pokazują o większych chęciach niż zdolnościach części polskich autorów/rysowników.
Swojego czasu o brakach w czysto technicznym wykształceniu młodych rodzimych rysowników mówił Adam Radoń na MFK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

żebyś się nie zdziwił :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie twierdzę, że powstanie komiksu jest złe, jednak nie jestem przekonany czy przeczyta go duża grupa odbiorców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może być ciekawe - lubię takie inicjatywy :) A dobrze wykonany komiks jest w porządku :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.