Facebook Google+ Twitter

Powstanie listopadowe - polska droga do wolności

W latach 30. XIX w. we wszystkich częściach Europy trwały walki o zmiany polityczne i konstytucyjne. Również Polacy włączyli się w ten rewolucyjny zryw, występując przeciwko Rosjanom.

Mocarstwa decydujące w 1815 roku o porządku polityczno-terytorialnym zignorowały aspiracje narodów, zwłaszcza tych podporządkowanych i wynaradawianych. Przyczynami rewolucyjnych wystąpień były kwestie polityczne, społeczne i wolnościowe. Społeczeństwa żądały większych praw, a narody wolności. System Inscenizacja walk powstańczych. / Fot. PAP/Przemysław Piątkowskipokongresowej Europy zaczął się kruszyć. Wśród zniewolonych narodów wzrastały rewolucyjne nastroje, które prowadziły do zbrojnych wystąpień
W 1822 roku niepodległość ogłosiła Grecja, która na mocy postanowień końcowych z 1830 roku stała się państwem całkowicie niepodległym. W tym samym roku spod hegemonii Holandii uwolniła się Belgia. Niemcy i Włochy dążyły do zjednoczenia rozbitych politycznie narodów. W rezultacie tych wystąpień więcej jednak było klęsk i represji niż zgody rządzących na reformy.
Nie bez znaczenia na wzrost rewolucyjnych nastrojów miał romantyzm. Kult walki, wolności, wybitnej jednostki "walczącej za miliony", to literacka atmosfera epoki romantyzmu, silnie wpleciona w realne historyczne wydarzenia. Atmosfera, która podgrzewała do walki, zwłaszcza wrażliwą młodą inteligencję.
Walka narodu bez państwa o państwo
W listopadową noc 1830 roku, w atmosferze rewolucyjnych nastrojów w Europie, do walki przeciw Rosjanom wystąpili Polacy. Decyzja o wybuchu powstania była wypadkową wydarzeń wewnętrznych jak i zewnętrznych. Zawsze żywe wolnościowe nastroje Polaków gwałtownie wzrosły, gdy na ziemie polskie napływały wieści o rewolucji we Francji, Belgii, o wolnościowych sukcesach innych narodów.
Na wolnościowe dążenia Polaków wpływ miała również polityka carska wobec ziem i narodu polskiego. Powstaje ruch spiskowy, którego aktywnymi uczestnikami są ludzie młodzi, którym obcy był kompromis politycznych ówczesnych autorytetów czy uległość konserwatystów dążących do trwałego związku z Rosją.
Młodzież demonstrowała swoje nastroje uczestnicząc masowo w manifestacjach patriotycznych. Powstają organizacje spiskowe, a jedną z nich było Sprzysiężenie Podchorążych Piotra Wysockiego, którego celem było przygotowanie zbrojnego powstania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Może warto dzisiaj wspomnieć o tym wydarzeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do armii rosyjskiej to oczywiście nie będę się spierał ponieważ w tamtym okresie było kilka militarnych mocarstw i Rosja niewątpliwie do nich należała. Ale nadal trzymam się zdania że na pierwszym miejscu bym jej nie postawił ;). Natomiast co do Prądzyńskiego mam dokładnie takie zdanie jak Pani, natomiast wspomniałbym jeszcze generała Józefa Bema. Myślę że nie minę się zbyt mocno z prawdą jeśli powiem że gdyby nie jego śmiała i agresywna interwencja to nasze straty pod Ostrołęką nie ograniczyłyby się do 6000 ludzi. Nie zapominałbym też o Bogusławskim i jego "Czwartakach".
Naprawdę wielka szkoda że najwspanialsi generałowie tego powstania byli generałami niższego szczebla.
Ech, nie spodziewałem się że znajdę jeszcze miejsce w którym będę mógł podyskutować na temat tego okresu historycznego.
Czekam z niecierpliwością na kolejne artykuły.
A ponieważ jestem kompletnie nowy na tym portalu to pozostało mi jeszcze 56 Pani poprzednich artykułów które ułatwią mi oczekiwanie :).
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Michale dziękuję za sympatyczny komentarz. Cenię ludzi , którzy swoje uwagi popierają dowodem. Wiadomo, że Powstanie zawdzięcza swą klęskę przede wszystkim nieudolności dowódców i ich negatywnej postawie wobec walki zbrojnej. raczej skłonni byli do porozumienia z Rosją. Wyjątek stanowił gen. Prądzyński, tyle, że nie miał kto realizować jego doskonałej strategii. Najbardziej nieudolnym i niechętnym Powstaniu był Skrzynecki, który swoją postawą w znacznym stopniu przyczynił się do klęski nie tylko pod Ostrołęką. Armię chciał wykorzystać raczej do ewentualnej interwencji europejskiej , jak i do utrzymania wewnętrznego porządku. Po prostu świadomy nieudacznik. Opierając się na opiniach historyków wojskowości nadal twierdze , że armia rosyjska w owym czasie była jedną z silniejszych armii w Europie. W początkach września przeciwko 77 tys. armii rosyjskiej , posiadającej 390 dział , do obrony stolicy stanęło tylko około 35 tys. żołnierzy ze 192 działami. Zresztą myślę, że na nic działa , karabiny , cały wojskowy rynsztunek jak nie ma woli walki. Wśród naszych żołnierzy ta wola walki była zabrakło jej niestety dowódcom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst faktycznie świetny, natomiast merytorycznie nie zgadzam się z kilkoma zawartymi tu informacjami. Mianowicie stwierdzenie iż armia rosyjska była w ówczesnym czasie najlepszą armią Europy jest moim zdaniem sporo na wyrost. No i druga sprawa to bitwa pod Ostrołęką. Osobiście uważam Skrzyneckiego za bardzo nieporadnego dowódcę natomiast akurat tą bitwę przeprowadził wręcz podręcznikowo. Po prostu jego wcześniejsze błędy doprowadziły do ekstremalnie niekorzystnej sytuacji w chwili rozpoczęcia starcia. Moim zdaniem Skrzynecki nie przegrał tej bitwy 26 maja, on przegrał ją dokładnie 8 dni wcześniej pod Śniadowem. Ale to moje czysto subiektywne opinie. Tak jak pisałem na początku tekst czytało się świetnie i za to dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zanim stałem znanym artystyą , interesowałem historią powstan . A zainteresowaniem zaczęło od historii powstania listopadowego dzięki klubu kolecjonierskiego na elektoralnie w warszawie , które propozycję zainteresowania tej historii zainsperował sam prezes sielski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwiga, masz racje, to postać , której warto poświęcić więcej uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BDB tekst Pani Magdo. 5 oczywiście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*Trzeba pamiętać o tym co było i przypominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawym akcentem na tle historii powstania listopadowego jest życie Joanny Grudzińskiej - żony księcia Konstantego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominasz lekkim piórem coś co już jak przez mgłę, gdzieś z tyłu głowy. Pozdro B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.