Facebook Google+ Twitter

Powstanie międzynarodowe prawo rozwodowe?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-18 20:08

We Francji rozgorzały dyskusje na temat konieczności wprowadzenie ujednoliconego prawa europejskiego dotyczącego opieki nad dziećmi mających rodziców różnej narodowości. To reakcja na sprawę uprowadzenia przez ojca dwóch dziewczynek w wieku 11 i 13 lat. Porywacz chciał w ten sposób uniemożliwić córkom wyjazd do ich matki, mieszkającej w Kalabrii.

Wprawdzie dziewczynki odnalazły się po dwóch dniach, ale problem pozostał. Francuski eurodeputowany Alain Lamassoure przedstawił prezydentowi Nicolasowi Sarkozyemu propozycje utworzenia "28. prawa rozwodowego", które wykraczałoby poza przepisy 27 członków Unii Europejskiej i regulowało kwestie rozwodów i opieki nad dziećmi w przypadku małżeństw rodziców różnej narodowości.

W tej chwili Francja ma podpisane tylko umowy bilateralne i to zaledwie z kilkoma krajami, jak Niemcy czy Portugalia. Jednak w przypadku Niemiec tamtejsze sądy zawsze przyznają opiekę nad dziećmi rodzica, mającego obywatelstwo niemieckie.

Co roku na 22 miliony małżeństw zawieranych w Unii Europejskiej 350 tysięcy to związki partnerów różnych narodowości. Niemal połowa takich małżeństw kończy się rozwodem lub separacją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.