Facebook Google+ Twitter

Powstanie Muzeum Zimnej Wojny w Berlinie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-17 11:58

Politycy z Europy i Stanów Zjednoczonych proponują utworzenie w Berlinie Muzeum Zimnej Wojny. Pod listem skierowanym do władz Niemiec i Berlina podpisało się kilkunastu polityków, którzy przyczynili się do obalenia Muru Berlińskiego.

Wśród sygnatariuszy są między innymi byli polscy ministrowie spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski i Bronisław Geremek. Pod apelem podpisali się również były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher i były prezydent Czech Vaclav Havel.

Fragmenty ich listu przytacza w dzisiejszym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung". Według dziennika, inicjatorzy Muzeum Zimnej Wojny chcą, aby stanęło ono w pobliżu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie między wschodnią a zachodnią częścią Berlina. Placówka miałaby być finansowana ze środków Unii Europejskiej.
Autorzy listu uważają, że muzeum powinno przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu czasy dwóch wrogich bloków militarnych i podziału kontynentu. Ich zdaniem, Berlin, jako symbol podziału Europy i świata, najlepiej nadaje się na jego siedzibę.

„Süddeutsche Zeitung" zaznacza, że inicjatorom nie udało się pozyskać do współpracy rosyjskich partnerów. Ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uznał pomysł za interesujący, ale wykluczył swój udział w jego realizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.