Facebook Google+ Twitter

Powstanie ogólnopolska mapa lokali bez papierosa

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-03-16 09:33

Rozmawiamy z Moniką Kurlit – koordynatorką kampanii społecznej „Lokal bez papierosa”, nad którą patronat objęły Wiadomości24.pl.

Fot. Jacek Kozioł/Gazeta KrakowskaChyba nie jest łatwo znaleźć lokale, które wprowadzą u siebie zakaz palenia lub wydzielą izolowane miejsca dla niepalących. Bo w końcu gdzie palić, jak nie w lokalu nad piwem lub kawką?
– Wbrew pozorom znaleźliśmy już kilkadziesiąt miejsc, w których wcale się nie pali lub mają wydzielone sale dla osób niepalących. Na początku faktycznie nie jest łatwo, ale jeżeli porozmawia się z właścicielami lokali, to okazuje się, że często są bardzo przychylni inicjatywie. Znamy lokale, w których nie tak dawno paliło się bez ograniczeń, a teraz – po wprowadzeniu sal dla niepalących – rozważają wprowadzenie całkowitego zakazu palenia. Zmienia się też nastawienie samych klientów: wchodząc do restauracji czy kawiarni coraz częściej pytają o sale dla niepalących. Dzięki opracowanej przez nas mapie krakowskich lokali wolnych od dymu papierosowego, każdy będzie mógł bez problemu trafić do takiego miejsca.

Akcja „Lokal bez papierosa” rozpoczęła się w Krakowie – mieście z bardzo rozwiniętą „kulturą knajpiano–kawiarnianą”. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.
– Rzeczywiście, Kraków ma specyficzną atmosferę i jest postrzegany jako miasto, w którym innowacje w dziedzinie życia „knajpiano-kawiarnianego” nie przyjmą się łatwo. Na Kazimierzu faktycznie bardzo trudno było nam znaleźć lokal, w którym się nie pali – do tej pory mamy tylko dwa takie miejsca. Natomiast w centrum Krakowa coraz częściej powstają miejsca wolne od dymu.

mat. red.Teraz przyjdzie pora na inne miasta?
– Tak jest. Będziemy szukać lokali w innych dużych miastach. Mamy już odzew z Trójmiasta, Warszawy, Lublina. Znaleźliśmy właścicieli lokali zainteresowanych akcją. Mamy nadzieję, że za jakiś czas powstanie ogólnopolska mapa lokali dla niepalących. To będzie rzetelna informacja.

Coraz więcej państw Unii Europejskiej wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych. W Polsce również powinno tak być?
– Nie chodzi nam o kategoryczne wprowadzenie zakazu palenia w knajpach, ale o to, by dawać ludziom wybór. Palacz pójdzie do swojej ulubionej knajpki i będzie wdychał dym, a ktoś, kto dymu nie lubi, będzie mógł wybrać lokal z naszej mapy.
Projekty ustaw ograniczających strefy, gdzie można palić, są już gotowe, ale zanim zostaną uchwalone, minie jeszcze sporo czasu. Dyskusja nad nimi na pewno będzie burzliwa. Nasz projekt jest projektem obywatelskim – to kampania społeczna, która może zmieniać nastawienie samych klientów. Nie chcemy nikomu niczego narzucać ani zabraniać, ale otworzyć oczy na problem biernego palenia.

Myśli Pani, że Polacy przestrzegaliby zakazu palenia w pubach czy kawiarniach?
– Tego nie wiem. W wielu krajach zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje, ale nie jest rygorystycznie przestrzegany. W Irlandii system kontroli działa bardzo sprawnie, palacze i właściciele lokali łamiący zakaz nie mogą liczyć na pobłażanie – dlatego w 99 proc. pubów już się nie pali.
Inaczej jest np. w Holandii, gdzie zakaz istnieje, ale jest dużo większe przyzwolenie na jego łamanie. Tak samo mogłoby być w Polsce. Stąd nasza kampania. Dużo łatwiej jest zachęcić do czegoś stopniowo i w oparciu o racjonalne argumenty.
rozmawiał wojciech harpula

Przeczytaj także: Przy piwku bez dymka. Kampania „Lokal bez papierosa” pod patronatem Wiadomości24.pl
Zobacz na stronę www.lokalbezpapierosa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.