Facebook Google+ Twitter

Powstanie Podlaskie Centrum Nanotechnologii dla innowacji

W Białymstoku powstanie Podlaskie Centrum Nanotechnologii wspierające innowacje we współpracy z uczelniami z Kanady i Francji. Głównym celem stworzenia takiej placówki ma być zaistnienie instytucjonalnego mechanizmu wspierania, promowania, wdrażania oraz sprzedawania innowacyjnych produktów w zakresie nanotechnologii.

To względnie młoda dziedzina badań naukowych. Jest syntezą osiągnięć chemii, mechaniki, biologii, fizyki oraz informatyki. Jej praktyczny cel to wykorzystywanie rezultatów badań do wytwarzania materiałów i urządzeń, których właściwości są wynikiem głównie ich małych rozmiarów i odpowiedniej struktury w skali nanometrów. Nanometr to jednostka długości miliard razy mniejsza od metra.

Ostateczna decyzja powołania do życia takiej placówki zapadła w Montrealu w Kanadzie, gdzie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozmawiał w tej sprawie z naukowcami i biznesmenami. To właśnie kanadyjski Uniwersytet w Trois-Rivieres pomoże naszym dwóm uczelniom – Akademii Medycznej i Politechnice Białostockiej – stworzyć Podlaskie Centrum Nanotechnologii.

Pomoc ma polegać głównie na wyposażeniu centrum w nowoczesny sprzęt informatyczny, który jest niezbędny, żeby pracować nad nowymi ideami technicznymi oraz na wsparciu kadrowym. Opiekunem całego przedsięwzięcia ze strony kanadyjskiej ma być prof. Adam Skorek, który ukończył Politechnikę Białostocką i jest byłym dziekanem na Uniwersytecie w Trois-Rivieres. Szczegóły tej współpracy mają być ustalane w tym półroczu. Zatem kanadyjscy i polscy badacze oraz studenci razem będą pracować nad rozwojem tzw. zaawansowanych technologii.

Przedsięwzięcie to w jakimś stopniu umożliwiła wcześniejsza kilkuletnia współpraca Politechniki Białostockiej z kanadyjską uczelnią. Obie szkoły wyższe wymieniają się naukowcami i doktorantami. Jeśli chodzi o lokalizację centrum, to istotne znaczenie miało także i to, że miasto leży w strategicznym, przygranicznym północno-wschodnim rejonie Polski.

Logo Programu Operacyjnego. / Fot. Tomasz KamińskiPodlaskie Centrum Nanotechnologii stać się ma częścią Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego w pobliżu Krywlan, który z kolei jest jednym z przedsięwzięć planowanych w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”. Wstępny koszt budowy całego parku to około 140 milionów zł. Pieniądz te są pewne – zapisane są bowiem w programie unijnym rozwoju Polski Wschodniej, leżącej na wschodnim krańcu Unii Europejskiej. Przetarg na studium wykonalności inwestycji władze Białegostoku ogłoszą prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Optymistyczny wariant zakłada, że będzie ono gotowe na przełomie 2008/09 przyszłego roku. Natomiast, kiedy ruszą prace budowlane, na razie nie wiadomo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.