Facebook Google+ Twitter

Powstanie polska katedra na Uniwersytecie Columbia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-25 17:01

3 miliony dolarów udało się zebrać na utworzenie Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Dzięki temu od 2010 roku jednostka będzie prowadzić badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu nauk politycznych, społecznych i humanistycznych dotyczących Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma nadzieję, że dzięki temu poszerzy się wiedza o naszym kraju w Stanach. Zwłaszcza, że - jak mówił minister - z obrazem Polski w świecie różne bywa.
Konsul w Nowym Jorku Ewa Ger powiedziała, że zbieranie funduszy nie było łatwe, ale opłaciło się. Na Uniwersytecie Columbia będzie można uzyskać tytuł magistra i doktora ze specjalizacją do spraw polskich. Jak zaznaczyła konsul, w każdej innej jednostce są tylko wykłady o Polsce, a w Nowym Jorku w świat będą wypuszczani specjaliści z zakresu wiedzy o Polsce.

Wśród darczyńców są między innymi Giełda Papierów Wartościowych, Polska Grupa Energetyczna oraz specjalne strefy ekonomiczne. Prezes giełdy Ludwik Sobolewski podkreślił jednak, że ta inwestycja opłaci się, wzrośnie bowiem świadomość amerykańskich kół gospodarczych ma temat, czym jest polska gospodarka w tej chwili.

Profesor Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej podkreślił, że utworzenie polskiej katedry było naszym obowiązkiem. Swoje katedry mają już bowiem takie kraje jak Słowacja, Węgry, Rumunia.

Uniwersytet Columbia to jedna z najlepszych uczelni na świecie - zaznaczył konsul generalny w Nowym Jorku Krzysztof Kasprzyk. Wykłada na nim dziewięciu laureatów Nagrody Nobla.

Na Uniwersytecie uczy się około 23 tysięcy studentów, w tym 2 tysiące obcokrajowców. Kadra profesorska to ponad 3 tysiące wykładowców. Roczne czesne wynosi kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.