Facebook Google+ Twitter

Powstanie środkowoeuropejskie muzeum w Ołomuńcu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-21 14:35

W Ołomuńcu na Morawach za pięć lat powstanie środkowoeuropejskie muzeum sztuki z dziełami z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wystawione zostaną także eksponaty z Austrii i Niemiec. Inicjatywę wspiera cała Grupa Wyszehradzka.

Ołomunieckie Muzeum Sztuki chce na przyległej do swej siedziby parceli wznieść nowy pawilon i zapełnić go dziełami z krajów Europy Środkowej. Według dyrektora ołomunieckiego muzeum Pavla Zatloukala, ekspozycja ma przedstawiać sztukę z drugiej połowy ubiegłego wieku - czyli z czasów, gdy Europę rozdzielała żelazna kurtyna.

W piątek po południu podpisy pod aktem fundacyjnym złożyli przedstawiciele resortów kultury Grupy Wyszehradzkiej: czeski minister Vaclav Jedliczka oraz sekretarze stanu z Polski, Słowacji i Węgier, Piotr Żuchowski, Josef Augustin Lang i Ferenc Csak. Projekt ochrzczony jako Forum Środkowoeuropejskie został przedstawiony po raz pierwszy przed niespełna rokiem.

Oprócz sal wystawowych w Forum Środkowoeuropejskim znajdzie się też miejsce na ośrodek badawczy z salą multimedialną, biblioteką i archiwum. W ogrodzie, pod gołym niebem, powstaną zaś ekspozycje rzeźbiarska i archeologiczna. Budowa muzeum zacznie się w przyszłym roku i potrwa cztery lata. Koszt przedsięwzięcia oceniany jest na pół miliarda koron, czyli 70 milionów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.