Facebook Google+ Twitter

Powstanie styczniowe okiem młodych ludzi

Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego przygotowuje film dokumentalny o Zagłębiu Dąbrowskim. Jako pierwsze nakręcono sceny ilustrujące powstanie styczniowe w Zagłębiu.

Przekazanie broni chłopom. / Fot. Michał Kusiak / Fot. Michał KusiakPomysł na film członkom stowarzyszenia chodził po głowie od dłuższego czasu. Chcieli coś zrobić, aby promować Zagłębie oraz pokazać młodym ludziom historię regionu, w którym żyją. Gotowy film będzie mógł obejrzeć za darmo każdy na stronie internetowej stowarzyszenia. Stowarzyszenie chce go też przekazać do blisko 350 szkół w Zagłębiu.

Dlaczego chcą nakręcić ten film? W ubiegłym roku stowarzyszenie przeprowadziło ankietę w zagłębiowskich szkołach. Wzięło w niej udział 72 uczniów. Z ankiety wynika, że młodzi ludzie nie wiedzą w jakim województwie przed II wojną światową leżało Zagłębie, a także kto wybudował zamek w Będzinie. Film ma pokazać blisko 1000 lat historii regionu Zagłębiowskiego.

Pierwsze sceny nagrywanego przez stowarzyszenie filmu przedstawiają nieznane dzieje powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Nakręcono m.in. jak oficer przekazuje broń chłopom oraz przemieszczanie się po lesie. Pogoda sprzyja. Jest dużo śniegu, tak jak było podczas powstania styczniowego. Sceny nagrywane są w dzielnicy Zagórze w Sosnowcu.

Przy filmie pomogło Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, które wypożyczyło broń, bez której trudno było by nakręcić sceny przekazania broni. Kilka kostiumów wypożyczył teatr oraz Stanisław Czekalski.

 / Fot. Michał KusiakDo współpracy przy filmie zaproszono historyków i regionalistów. Dzięki ich merytorycznej pomocy pokazane w filmie wydarzenia nie będą odbiegały od prawdy. Film ma trwać około 30-40 minut tak aby można było by go obejrzeć w szkole na jednej lekcji.
Premierę zaplanowana jest na listopad br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.