Facebook Google+ Twitter

Powstanie tylko dla warszawiaków?

Powstanie Warszawskie od dziesięcioleci budzi kontrowersje. Dla tych, którzy je przeżyli, jest niezaprzeczalnie czymś więcej, niż tylko kolejnym zrywem niepodległościowym i "rzezią niewiniątek". A czym jest dla współczesnych Polaków?

Kilka dni temu dostałam naklejki z logo Muzeum Powstania Warszawskiego. Były rozdawane na Starówce. Wzięłam i rozkleiłam. Dwie z nich trafiły do biura, na doniczki. Prezentowały się przyzwoicie i przyciągały uwagę.

Jeden z moich klientów zareagował na nie dość entuzjastycznie, a ja zostałam pochwalona za postawę godną prawdziwej warszawianki. Wszystko pięknie, ale w stolicy mieszkam od miesiąca i nie czuję się jeszcze jakoś specjalnie związana z tym miastem. Zapał ostygł, kiedy mu o tym powiedziałam.

Czytaj także: Ogień pamięci zapłonął na Kopcu Powstania Warszawskiego

Warszawiacy powstanie z 1944 r. uważają za swoje, nie za narodowe. Poniekąd mają rację, bo to ich miasto zostało zrównane z ziemią, ich bliscy oddali życie za ojczyznę i nic dziwnego, że to tu obchody tego dnia odbywają się z wielką pompą. Ale nie zapominajmy, że ci młodzi ludzie walczyli za wolną Polskę, za wyrwanie się z rąk dyktatorskiej tyranii, za przyszłość i dla przyszłych. Dla całego narodu, a nie tylko dla Warszawy.

Pamiętajmy o tym, składając hołd poległym. Poświęcili życie jako obywatele Polski, nie jako mieszkańcy Warszawy. Drodzy mieszkańcy stolicy, pozwólcie całemu narodowi być dumnym z ludzi, którzy wychowani w Waszym mieście, potrafili podjąć tak odważną decyzję i dać wzorce zachowania przyszłym pokoleniom.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Raczej dla znacznej większości z tego pokolenia. Niechęć pozostałych jest dziedziczona.
Tekst bardzo fajny, a wnioski odważne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonałe spostrzeżenie ale większość tego nie zrozumie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 02.08.2011 10:41

Odnosi sie wrażenie,że powstanie było wyłacznie sprawą Warszawy.W tym natłoku informacji o walkach powstańczych prowadzonych w stolicy,zapomina sie o dziesiątkach udziałów partyzanckich(i nie tylko oddziałów)które na apel Dowództwa Krajowego AK,podjęły otwartą walkę z hitlerowcami na terenie całego kraju.Zapomina sie również o partyzantach, działających na terenie wschodniej Polski idącymi na pomoc Warszawie.Zostali oni podstępnie zwabieni w pułapke przez NKWD i skrytobójczo wymordowani.Mówienie o Powstaniu Warszawskim jako akcie bohaterskiej walki samych Warszawiaków jest krzywdzące dla wielu bezimiennych bohaterów,którzy odpowiadając na wezwanie pozostawili swoje domy , rodziny i ruszyli by wesprzeć wałczącą stolicę-stolice swojej Ojczyzny Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.