Facebook Google+ Twitter

Powstanie Warszawskie. Hołd wymordowanym mieszkańcom Woli

W piątek, na skwerze pamięci, odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych przez niemieckie oddziały na Woli, między 5 a 7 sierpnia 1944 roku.

Równo 67 lat temu, niemieckie oddziały, z rozkazu Adolfa Hitlera, dokonały mordu ludności cywilnej w dzielnicy Wola w Warszawie. Nie były brane pod uwagą żadne konwencje, wymordowani zostali nawet członkowie służb medycznych.

 / Fot. Jacek SobolewskiNa skrzyżowaniu ulic Leszno i al. Solidarności powstał skwer pamięci, w hołdzie dla wymordowanych. Na skwerze znajduje się pomnik przypominający ścianę. Odciśnięte na nim są sylwetki ludzkie, wyglądające tak, jakby zostały wyrzeźbione przez kule z karabinu. Kostka brukowa na skwerze w różnych odcieniach czerwieni, symbolizuje plamy krwi niewinnych.

Na uroczystości, oprócz kombatantów i uczestników powstania warszawskiego, pojawiła się również prezydent miasta stołecznego Warszawa, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także burmistrz dzielnicy Wola, Urszula Kierzkowska. Obie panie udzieliły przemówień oddających hołd pomordowanym. Ponadto został odczytany wiersz uczestniczki tamtych wydarzeń. Był on zadedykowany chłopakowi, który zginął w trakcie Powstania. Po krótkich wystąpieniach, oraz apelu wojskowym, została oddana salwa honorowa. / Fot. Jacek Sobolewski

Następnie przyszedł czas na złożenie wieńców pod pomnikiem. Jeden z nich złożyła pani prezydent Warszawy. Swój wieniec złożyli m.in. kibice Legii Warszawa.

Całą uroczystość zamknęły krótkie występy artystyczne. Młodzi mieszkańcy Woli zaśpiewali powstańcze oraz patriotyczne piosenki. Dzieci, przebrane w stroje powstańcze, utworzyły krąg wokół śpiewających. Najmłodsi oddali w ten sposób szacunek zmarłym, niewinnym mieszkańcom swojej dzielnicy.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wilk AS
  • Wilk AS
  • 07.08.2011 17:30

Rocznica godna politowania.
Zignoruję i potępię moment, kiedy zawyją syreny. Zrobię to dla upamiętnienia 200 000 pomordowanych mieszkańców Warszawy, którzy zostali unicestwieni z powodu przeniesienia „Akcji Burza” na teren stolicy, później nazwano to Powstaniem Warszawskim. To była desperacka odpowiedź Rządu Londyńskiego i AK na wydarzenia z dnia 22 i 25 lipca 1944 roku. Dla realizacji urojonego planu politycznego wszyscy mieszkańcy Warszawy potraktowani zostali, jako zakładnicy i mieli stanowić swoista żywą osłonę przed ewentualnym kontratakiem hitlerowców. Stało się inaczej, zapanowała śmierć, męczeństwo, ból, głód, cierpienie, beznadzieja i pożoga (wszyscy mieszkańcy mieli być wymordowani a Warszawa zrównana z ziemią). „W WARSZAWIE MURY BĘDĄ SIĘ WALIĆ I KREW POLEJE SIĘ STRUMIENIAMI,AŻ OPINIA ŚWIATOWA WYMUSI NA RZĄDACH TRZECH MOCARSTW ZMIANĘ DECYZJI Z TEHERANU”Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AKw lipcu 1944 (według zachowanych stenogramów) Dzisiaj podobne czyny (branie zakładników) kwalifikuje się, jako terroryzm. Więc Panowie Weterani nie macie się, z czym obnosić. Trzeba Wam jeszcze przypomnieć, że straty w ludziach były dziesięciokrotnie większe niż w Katyniu, Miednoje itd. Przy okazji zburzona została Warszawa. Po wojnie pieczołowicie odbudowana przez przodowników pracy. Tylko nikt nie mógł wskrzesić 200 000 męczenników a obecnie nie czci się ich pamięci.. To zmowa milczenia. Dla upamiętnienia tych ofiar wywieszam czarny kir z czerwoną różą. A weterani powstania szczególnie AK niech się zastanowią, jaką krzywdę można wyrządzić ludności występując z bronią na tle politycznym na gęsto zaludnionym terenie. W obecnych czasach, całkiem niedawno zrobił to Breivik w Norwegii i też z powodów politycznych. Tak naprawdę to Polskę w tym Armię Krajową wyzwoliła Armia Czerwona z 1 i 2 Armią Wojska Polskiego a sama Warszawa została zdobyta w ciągu dwóch dni przez 1 Dywizję im. Tadeusza Kościuszki. Akcja „Burza” na terenie Warszawy zakończyła się druzgocącą klęską a jej przywódcy za męczeńską śmierć i cierpienia ludności stolicy oraz straty materialne nie są osądzeni do dzisiaj. Przeciwnie buduje się wątpliwe mity polityczne. Minister Sikorski ma rację, że była to tragedia Narodowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wilk AS
  • Wilk AS
  • 07.08.2011 17:22

Dlaczego nie napisali ilu zamordowano i dlaczego? Dlaczego była taka marginalna uroczystość?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.