Facebook Google+ Twitter

„Powstanie Warszawskie” Jana Komasy. Oficjalna premiera 9 maja

Film Jana Komasy to pierwsza na świecie fabularna historia zmontowana w całości z materiałów dokumentalnych. Autorem fabuły o powstaniu warszawskim jest Jan Komasa, który pokazuje je poprzez historię dwóch braci, operatorów Powstańczej Kroniki Filmowej. Zrewitalizowany, pokolorowany obraz, opowiada o powstaniu warszawskim z niesłychanym realizmem.

 / Fot. Materiały Muzeum Powstania Warszawskiego [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsRok 1944, trwa powstanie warszawskie, Biuro Informacji i Propagandy AK zleca dwóm braciom, realizatorom Powstańczej Kroniki Filmowej, sfilmowanie życia codziennego walczącej stolicy, by pokazać kolejny odcinek kroniki w kinie Palladium. Zaczynają od dokumentowania życia cywilów, ale z czasem, chcąc pokazać -jak mówią - "prawdziwą wojnę", coraz bardziej zbliżają się do działań wojskowych i ostatecznie dołączają do jednego z oddziałów. Teraz już nie mają złudzeń, że będą mieli szansę nakręcić „prawdziwą" tragedię, a oni sami znajdą się w centrum apokalipsy. Film, który przygotowują, nie będzie już adresowany do widza w kinie Palladium, ale ma stać się dokumentem zagłady ludzi i miasta.

Pomysłodawcą fabuły "Powstania Warszawskiego" jest Jan Komasa, autorami scenariusza: Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski, a dialogi przygotowali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. Twórcy filmu wykorzystali przy unikatowej produkcji nowoczesną technologię, która pozwoliła dokumentalne kroniki z 1944 roku zrekonstruować i poddać koloryzacji.

„Powstanie Warszawskie” nie mieściło się w żadnym z dotychczas znanych gatunków filmowych. Bo nie jest to ani typowy dokument, ani zwykła fabuła. Długo szukaliśmy nazwy na stworzony przez nas nowy gatunek filmowy – wyjaśnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokumentalne kroniki z 1944 roku poddano stabilizacji, usunięto wszelkie rysy i zabrudzenia z taśmy, każde ujęcie pokolorowano, korzystając z oprogramowania wymyślonego i używanego w Hollywood, a koloryzacją materiałów zdjęciowych zajął się Piotr Sobociński Jr.

Film Komasy, oprócz poruszającej opowieści, pozwolił odświeżyć i zabezpieczyć materiały dokumentalne ocalone z pożogi w 1944 roku. 122 kręgi taśmy filmowej, wepchnięto w gazogeneratory samochodowe, okryto pokrywami, owinięto osmołowaną papą i ukryto w Warszawie w domu przy ul. Wilanowskiej 1. Pojemniki z filmami odkopano w 1946 roku. Dzięki dostępowi do archiwów udało się też ustalić tożsamość operatorów, którzy pracowali dla Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związki Walki Zbrojnej. należeli do nich: Andrzej Ancuta „Kier”, Stefan Bagiński „Stefan”, Stanisław Bala „Giza”, Roman Banach „Świerk”, Antoni Bohdziewicz „Wiktor”, Jerzy Gabryelski „Orski”, Wacław Feliks Kaźmierczak „Wacek”, Seweryn Kruszyński, Kazimierz Pyszkowski, Edward Szope, Ryszard Szope, Henryk Vlassak „Wania”, Antoni Wawrzyniak „Antonio”, Jerzy Zarzycki „Pik”.

Do filmu Komasy włączyli się aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.9 maja widzowie w całej Polsce będą mogli obejrzeć wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego dramat wojenny non-fiction „Powstanie Warszawskie”.

Next Film – dystrybutor filmu, Polski Instytut Polskiej Sztuki Filmowej oraz właściciele kin w całej Polsce zdecydowali się przekazać 1% z każdego sprzedanego biletu na wspieranie bohaterów z 1944 roku. Na świecie żyje ich do dziś ponad 3000.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przyjaźnię się z wieloma Powstańcami Warszawskimi. Wysłuchałam uważnie co mają do powiedzenia na temat powstania i tym bardziej jestem ciekawa tego filmu. Ich relacje zasadniczo się pokrywają, mimo, że wszyscy walczyli w innych zgrupowaniach. Bardzo mnie cieszy sam pomysł wsparcia tej małej garstki ofiarnych Polaków. Zasłużyli na wiele więcej ale wiem, że nie oczekiwali tego. Losy Polski były i są dla Nich po dziś dzień ważniejsze od wszystkiego innego , od Nich samych. Niektórym z nas, z kolejnych pokoleń trudno to zrozumieć, ale wystarczy poświęcić trochę swojego życia na dogłębne poznanie prawdy o powstaniu i wszystko stanie się jasne. Dziękuję Pani za ten materiał i wierzę, że m.in. dzięki niemu wielu Polaków obejrzy ten ważny dla nas wszystkich film.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się obraz niezwykły w formie i treści. Już teraz - oglądając zwiastun, można się spodziewać wyjątkowego wydarzenia. Przy okazji : Witold Kieżun (obecnie profesor i wybitny ekspert w zakresie prakseologii) pokazany we fragmencie filmu wykazał się wyjątkową odwagą podczas Powstania. Za kilka dni otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachęcam do przeczytania jego książki "Niezapomniane twarze", o której Zbigniew Herbert napisał, że czytając ją "obcuje z jednym z najwybitniejszych utworów półwiecza".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film obejrzę. Ciekawa jestem jak dotrą te pieniądze 1% do żyjących uczestników powstania. Znam dwóch. Dowiem się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.