Facebook Google+ Twitter

Powstanie Warszawskie prezentem dla Stalina? O "Obłędzie '44"...

Piotr Zychowicz - autor książki "Pakt Ribbentrop - Beck" powraca! W swojej najnowszej książce próbuje przekonać czytelników, że Powstanie Warszawskie było swego rodzaju prezentem dla Stalina i całego Związku Sowieckiego.

Okładka książki "Obłęd'44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie" to najnowsza publikacja Piotra Zychowicza. Redaktor naczelny miesięcznik "Historia Do Rzeczy" po raz kolejny szokuje i próbuje przekonać nas, że wszystko to, co znamy z lekcji historii nie do końca zgodne jest z prawdą.

W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała książka "Pakt Ribbentrop - Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki", która wywołała niesłabnącą dyskusję, czy we wrześniu 1939 Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. Książka zachwiała świadomością historyczną Polaków, uznano ją za "Książkę Roku 2012" i do tej pory sprzedano niemal 50 tys. egzemplarzy. Czy "Obłęd'44" powtórzy sukces swojej poprzedniczki?

Na wstępie wypada zaznaczyć, że "Obłęd'44" to książka publicystyczna, a nie historyczna. Dlatego też autor może posunąć się o krok dalej, może stawiać śmiałe tezy, a także prezentować swoje poglądy. Najnowsza publikacja Piotra Zychowicza to przede wszystkim bardzo zręczny opis sześciu lat polskiej historii, począwszy od września 1939, a skończywszy na maju 1945 roku. Autor w sposób szczególny akcentuje rolę Powstania Warszawskiego, które według niego było gwoździem do trumny polskich elit politycznych i wojskowych.

To właśnie te elity, zdaniem autora, nie potrafiły dostatecznie dopilnować swoich, a więc polskich interesów. Zychowicz uważa, że działania naszych rządzących doprowadziły nie tylko do przegrania wojny, ale także do ogromnych strat w ludziach. Autor szczególnie zwraca uwagę na niesamodzielność polskich władz emigracyjnych. Na uzależnienie się naszych władz najpierw od Francuzów, a później od Brytyjczyków. Władysław Sikorski, Stanisław Mikołajczyk, Stanisław Kot, Leopold "Kobra" Okulicki, Tadeusz "Bór" Komorowski, Stanisław Tatar - to między innymi na nich Zychowicz nie pozostawia suchej nitki.

Winston Churchill powiedział kiedyś, że "nie ma takiego błędu, którego Polacy by nie popełnili". To właśnie błędy, które pogrążyły Polskę podczas II wojny światowej Zychowicz wytyka przywódcom. A błędów tych jest wiele, a więc zgodnie ze słowami Napoleona Bonaparte, który mawiał, że "wojnę wygrywa ten, kto popełnia najmniej błędów", polskie władze nie były w stanie poprowadzić swojego kraju do zwycięstwa czy choćby podjąć działania, które mogłyby zapobiec stratom materialnym, ale przede wszystkim tak dużemu rozlewowi krwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Równocześnie naukowiec Gontarczyk mówi, że Powstańcy "i tak by zginęli, tylko z ręki Rosjan, na Syberii"... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompromitacja !Błąd historyczny i intelektualny. Takich rzeczy historyk nie popełnia .
Gontarczyk nie zostawia suchej nitki autorze i treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój Boże, Ty widzisz i nie grzmisz.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obłęd `44" z perspektywy zniszczonego i zamordowanego miasta, któremu wbrew rojeniom londyńskich garniturów nikt po Konferencji w Teheranie nie mógł pomóc - jest istotnym głosem o polskiej historii... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca zapowiedź Rafale do książki, którą należy przeczytać. Wracając do autora, to z perspektywy czasu łatwo mu wysuwać wnioski, stawiać tezy, jednakże należałoby się zgodzić z bezradnością ówczesnych elit i władz polityczno-rządowych. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.