Facebook Google+ Twitter

Powstanie Warszawskie. Przejdź po jego śladach. Mapa

W tym roku mija 67. rocznica jednego z najbardziej krwawych wystąpień zbrojnych II wojny światowej, czyli Powstania Warszawskiego. W których miejscach warto je upamiętnić? Przygotowaliśmy mapkę - od A do Y - miejsc wartych odwiedzenia.A

Wolna Wszechnica Polska
ul. Banacha 2

Budynek Wolnej Wszechnicy Polskiej stał się symbolem prześladowań mieszkańców Ochoty. Kiedy cztery dni po wybuchu powstania do Warszawy wkroczyły siły SS RONA (oddziału SS złożonego z żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej), to właśnie budynek przy ul. Banacha 2 stał się ich głównym sztabem. Dowodzona przez płk. Kamińskiego RONA dopuściła się serii brutalnych gwałtów, morderstw i rabunków, stając się największym prześladowcą mieszkańców Ochoty. Nazwisko samego Kamińskiego może jednak mylić. Nie był on Polakiem i nie utożsamiał się z Polską. Matka Bronisława Władysławowicza Kamińskiego pochodziła z Niemiec, ojciec był zaś Rosjaninem o polskich korzeniach.

B

Pomnik upamiętniający "Zieleniak"
zbieg ulic Grójeckiej i Opaczewskiej

Targowisko na Banacha przetrwało wiele (tamtejszy kompleks jest z jednym z najstarszych bazarów w całej Warszawie), w tym okres II wojny światowej. Najczarniejszy moment jego historii wiąże się z rokiem 1944 oraz wspomnianymi już siłami SS RONA, które między 5 a 20 sierpnia utworzyły na targowisku przejściowy obóz dla cywili.

"Zieleniak" - bo tak go nazywali warszawiacy - symbolizuje, jakiej masakry na mieszkańcach Ochoty dokonano podczas powstania. Na samej Grójeckiej-Opaczewskiej zamordowanych zostało ok. 1000 osób. W trakcie całego powstania rozstrzelano zaś blisko 10 tys. mieszkańców Ochoty.

C

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79

Wspominanie powstania nie może obyć się bez wizyty w muzeum, które znajduje się przy ul. Grzybowskiej. Tam właśnie można nabyć niezbędną wiedzę o wydarzeniu, które miało miejsce przed 67 laty i zdać sobie sprawę z wagi czynu, którego podjęli się wtedy warszawiacy. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce dopiero poznać historię Powstania Warszawskiego, jak również dla wszystkich, którzy swoją wiedzę chcą pogłębić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pozwalam sobie przypomnieć Miłość Powstańczą "Burzę" link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak,to prawda.-Mimo że powstańcy związali w walce znaczne siły wroga,w tym własowców(chyba tylko po to by Rosjanie mogli bezczynnie odpoczywać kilka miesięcy i cieszyć się ze Niemcy rozprawiają się z AK)-straty po stronie polskiej,były zbyt wielkie i bolesne.
W tym czasie,każdy cywil-Warszawiak,był żołnierzem,nawet ci,którzy zginęli w obozach przejściowych.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mija 67 lat od rozpoczecia rzezi mieszkancow W wy dokonanej przez oddzialy specjalne /SS/ Wymordowano 200 tys mieszkancow natomiast 85 tys zginelo w tak zwanych obozach przejsciowych Powstanie w ktorym podjelo beznadziejna walke 10 tysiecy powstancow wbrew Rzadowi na emigracji Zaklamywaniem jest fakt ze Armia Sawiecka miala przyjsc z pomoca w przeciagu 5 dni Militarnie rzecz nie mozliwa gdyz z chwila powstania toczyla walki w raz z Polska dywizja Tadeusza Kosciuszki w okolicach Wolomina Radzimina na Praska czesc W wy po ciezkich walkach dotarla 21 sierpnia Powztanie nie jest moim swietem gdyz wbrew logice pozwolono wymordowac tysiace niewinnych ludzi,Dzis powinnien powstac monument pomnik wymordowanej ludnosci W Wy wbrew fikcyjnej matrylologi powstania KL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.