Facebook Google+ Twitter

Powstanie Warszawskie. Przez Warszawę przejdzie III Marsz Niepokonanych

1 października ulicami Warszawy przejdzie marsz, upamiętniający kapitulację Powstania Warszawskiego. Wezmą w nim udział przedstawiciele grup historycznych i rekonstrukcyjnych ubrani w mundury z okresu Powstania Warszawskiego.

Marsz rozpocznie się godz. 12 na pl. Krasińskich. Przejdzie ulicami: Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Królewską, Grzybowską, pl. Grzybowskim, Grzybowską Żelazną. Na ul. Chłodnej nastąpi inscenizacja składania broni przed Niemcami.

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Batalionu „Czata 49”. W inscenizacji wezmą również udział przedstawiciele innych grup historycznych i rekonstrukcyjnych oraz osoby „nie zrzeszone”.

W marszu mogą wziąć udział osoby, które nie posiadają strojów historycznych, a chciałyby swoim uczestnictwem oddać hołd tamtym wydarzeniom. Przewidziana jest „druga kolumna”, idąca tuż za uczestnikami inscenizacji. Chcielibyśmy zaangażować w marsz mieszkańców Warszawy i pokazać, że powstańcy wychodzili dumnie, z podniesionym czołem. – powiedział Michał Kępiński przewodniczący G.R.H. Batalionu AK „Czata 49”.

2 października 1944 r., po 63 dniach walki, zakończyło się Powstanie Warszawskie. Następnego dnia przedstawiciele gen. Komorowskiego „Bora” podpisali w Ożarowie w siedzibie gen. SS Ericha von dem Bacha akt kapitulacji. Do niewoli dostało się około 15 tys. żołnierzy w tym ok. 2 tys. kobiet oraz 900 oficerów. Na mocy porozumień kapitulacyjnych w Warszawie przez kilka dni pozostało jeszcze wydzielone grupy m.in. z batalionów „Miłosz” i „Kiliński”, których zadaniem było nadzorowanie ewakuacji oraz ochrona ludności cywilnej i żołnierzy. Grupy, organizujące przedsięwzięcie, mają być jedynie tłem imprezy. Najważniejsze jest uczestnictwo mieszkańców Warszawy, którzy tym samym mają oddać hołd historii i ludziom, którzy wówczas walczyli i umierali za wolna Polskę - powiedział Jarosław Kuczyński, pełniący obowiązki przewodniczącego STAK.

Najwięcej lajków na Facebooku:
Alicja Węgorzewska-Whiskerd będzie gościem "Podwieczorku z W24"
Kaczyński w książce: Komorowski jest fałszywym hrabią, Tusk dwulicowy
LM. Bate Borysow - FC Barcelona 0:5. Pogrom na Białorusi
Dancing Poznań 2011. "Tańcząc, wyrażam siebie". Wywiad z uczestniczką
68. Rajd Polski. "Zawieszone" zwycięstwo Kajetanowicza. Zdjęcia


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.