Facebook Google+ Twitter

Powstanie warszawskie: „Tę próbę moralnie wygraliśmy”

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-08-01 17:11

Mimo dość intensywnych opadów deszczu, Marsz Mokotowa, jak co roku, wyruszył z Parku Dreszera w Warszawie, rozpoczynając właściwe obchody 62. rocznicy Powstania Warszawskiego.

  fot. Bartłomiej Międzybrodzki„Albo śmierć, albo życie – ale jakoś wyszłam”

Na uroczystości poprzedzającej marsz, najwcześniej pojawili się ci, dla których została ona przygotowana: kombatanci, którzy w powstaniu bronili Mokotowa. Wspominali miejsca, ludzi, wydarzenia, dyskutowali o faktach z okresu okupacji, opowiadali o powodach, dla których chwycili za broń. „Miałam szesnaście lat, ale byłam odważna, wstąpiłam do AK”, „Tu się ukrywaliśmy, tu walczyliśmy”.

Pytani o najbardziej wyraźne wspomnienia tamtych dni, odpowiedzieli zgodnie: „Najtragiczniejsze z momentów to te, w których ginęli nasi koledzy i koleżanki.”


gen. Zbigniew Ścibor-Rylski / fot. Bartłomiej Międzybrodzki„Dochowaliśmy wierności naszym ideałom”

Podczas kolejnych wystąpień dziękowano walczącym za poświęcenie i trud włożony w walkę o odzyskanie niepodległości.

- Nie wyobrażam sobie roku ’89, naszej niepodległości, bez ludzi, którzy pozostali wierni swoim ideałom – powiedział do zgromadzonych Józef Krupski.

Politycy, którzy pojawili się na uroczystości zwrócili uwagę również na wkład Akowców w odbudowę Polski po wojnie oraz edukację kolejnych pokoleń.

- Ich tragedia polegała na tym, że nie uznawano ich walki, że szykanowano ich w PRL, że nie mogli się przyznawać do tego, że walczyli w AK – powiedział Marcin Święcicki.

- Pokolenie solidarności wyrosło na gruncie Powstania Warszawskiego – oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

„Wspólnie uczcijmy pamięć powstańców”

fot. Bartłomiej MiędzybrodzkiCeremonia w parku Dreszera zapoczątkowała dzisiejsze obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. W południe nastąpiła uroczysta zmiana warty przy grobie Nieznanego Żołnierza, następnie złożono wieńce na grobach powstańczych przywódców. O godzinie 17. rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Gloria Victis. Zakończeniem obchodów będą uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego oraz spektakl „Gwiazdy spadają w sierpniu”, który wystawiony zostanie o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego.


O wydarzeniach sierpnia i września 1944 roku mających miejsce w stolicy, powinni pamiętać wszyscy Polacy. Warto przytoczyć słowa gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego: "Warszawa to nie była tylko walka o Warszawę. To była wojna o niepodległą Polskę"

fot. Bartłomiej Międzybrodzki

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest to najlepsza z możliwych lekcja historii. W Gdańsku od roku 2000 odbywały się podobne inscenizacje zatytułowane "Gdańsk napoleoński 1807-1813". Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Niestety, w tym roku w ostatniej chwili została odwołana. Powód? Jak zwykle - pieniądze :( A szkoda, wielka szkoda:( Brawo Warszawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.