Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10394 miejsce

Powstanie Warszawskie upamiętniono również w Austrii

19 września 2014r. w St.Johann w asyście honorowej Wojska Polskiego i austriackich sił zbrojnych, odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Warszawskich.

 / Fot. Barbara FigurniakW dniu 19 września na cmentarzu w St.Johann z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego oddano hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim, a następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą czterech żołnierzy AK z pułku "Baszta", którzy podczas powstania walczyli na Mokotowie. Po jego upadku trafili do niewoli i zostali osadzeni w obozie jenieckim Stalag XVIII A w Wolfsbergu. Zmarli z wycieńczenia oraz w wyniku odniesionych ran. W St. Johan koło Klagenfurtu zostali pochowani:

 / Fot. Barbara Figurniak / Fot. Barbara Figurniak / Fot. Barbara Figurniak / Fot. Barbara Figurniak
Zbigniew Olechowski ps. "Zbyszek", Jerzy Gerewiczowski ps. "Witold", Wiesław Ostrowski ps. "Tesławski" i Tadeusz Tyblewski ps. "Stanisław".


Kpt. Tadeusz Kostarski ps. "Sęp" II, reprezentujący "Basztę" stwierdził, że "..znaleźli tu, na wojskowym cmentarzu godny pochówek".
 / Fot. Barbara FigurniakTablicę informacyjną dotyczącą Powstania Warszawskiego, ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Austriacki Czarny Krzyż.

Uroczystości zorganizowała Ambasada RP w Wiedniu we współpracy z Radą OPWiM.
Powstańcom Warszawskim cześć oddali : delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pułku „Baszta”, Klubu byłych Więźniów Mauthausen-Gusen , minister Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, konsul generalny RP w Austrii Andrzej Kaczorowski, przedstawiciele lokalnej Polonii, zrzeszeni w działającym na terenie Karyntii „Klubie Sobieski”. Uroczystości uświetniła orkiestra militarna Republiki Austrii, która m.in. pięknie zagrała poloneza Michała Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”.

Rozpoczęcie uroczystości. Na pierwszym planie weterani Polsko-austriacka delegacja oddaje cześć powstańcom. / Fot. Barbara FigurniakByli więźniowie obozów koncentracyjnych / Fot. Barbara Figurniak


Wspólnie z delegacją Rady, kilkunastoosobową grupą Powstańców Warszawskich oraz byłych więźniów obozów koncentracyjnych do nekropolii wojennej w St. Johann k. Wolfsbergu przybyli także artyści z Krakowa Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz. / Fot. Barbara Figurniak

W ceremonii, udział wzięli oraz oddali hołd Powstańcom Warszawskim gen. Gerd Ebner - prezes karynckiego Czarnego Krzyża, konsul honorowy R.P. Ferdynand Sammer. przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Wolfsberga Hans-Peter Schlagholz, drugi zastępca Landtagu Karyntii Rudolf Schober.

"Warszawa była pierwszą stolicą Europy, która stawiła zbrojny opór agresji niemieckiej." - mówił podczas uroczystości min. Andrzej Kunert.

Za chwilę nastąpi składanie kwiatów. / Fot. Barbara FigurniakBarbara Figurniak / Fot. Mateusz Jarosz / Fot. Barbara Figurniak
Gen. Gerd Ebner w swoim przemówieniu stwierdził m.in że " ..kwatera, gdzie pochowani są polscy żołnierze Armii Krajowej, w tutejszej pamięci historycznej pełni bardzo ważną rolę, bo przypomina o ogromnej tragedii jaka wydarzyła się podczas II wojny światowej".

Delegacja powstańców z pułku Baszta z Barbarą Figurniak opuszcza cmentarz w St.Johan. / Fot. Mateusz Jarosz / Fot. Barbara FigurniakKonsul honorowy R. P. w Karyntii - Ferdynand Sammer, Barbara Figurniak, konsul generalny R.P. w Wiedniu Andrzej Kaczorowski / Fot. Mateusz Jarosz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@ Dariusz B. To bardzo miłe, dziękujemy. Tak, staramy się pokazać naszych bohaterów, naszych poetów nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Do tej pory udało nam się to w Chorwacji, Słowenii i Austrii. Uważamy to za swój cel, obowiązek, i co ważne - czynimy to z wielką radością. Z każdej trasy koncertowej wracamy bardzo szczęśliwi, bo słowa uznania, wzruszenie i sympatia publiczności, kombatantów i ważnych osobistości, są dla nas bezcennym darem i zapłatą za naszą pracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, Mateuszu, jestem pod wrażeniem Waszych podróży i zaangażowania. No i jeszcze na dodatek łączycie pokolenia i... narody. Pięknie!
A przede wszystkim, to dzięki Powstańcom - chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, cmentarz był pełen ludzi : Polaków i Austriaków i wszyscy szczerze pokłonili się Powstańcom. Strona austriacka w swoich przemówieniach ( łącznie z miejscowym księdzem) oddała należyty hołd polskim bohaterom. Podczas składania kwiatów ich orkiestra zagrała wyjątkowo pięknie - po raz pierwszy słyszałam taką grę wojskowej orkiestry i muszę to przyznać Austriakom - zagrali z wielkim uczuciem. Wszyscy, ze wzruszeniem składali kwiaty przed grobami naszych bohaterskich żołnierzy. To było dla mnie i dla wielu tak poruszające, że popłynęła niejedna łza na tym cmentarzu. Potem były wspólne rozmowy i padały szczere słowa uznania dla Polaków i potępienia dla wojny. Wszyscy wspólnie opuszczaliśmy to miejsce z uczuciem, że po 70 latach uczyniliśmy dla tych bohaterów, gest oddania czci i hołdu i że zawsze ta historyczna tablica będzie mówiła do przyszłych pokoleń : nigdy więcej wojny !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Cecylio, tak - to była wzruszająca uroczystość. Przekonaliśmy się, jaką estymą władze austriackie darzą żyjących polskich bohaterów i jak starannie i godnie uczcili rocznicę powstania. Dzięki staraniom austriackiej Polonii (szczególnie p. Jerzego Konarzewskiego) doszło do uhonorowania i oddania czci poległym za naszą Ojczyznę przez nasze władze i władze Karyntii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro i Mateuszu wspaniala relacja z wzruszajacej uroczystosci !!!
Gdybym o tym wiedziala napewno wybralabym sie do Karyntii.Niestety w programie XXIII Dni Polskich w Austrii uroczystosc ta nie zostala uwzgledniona ,a szkoda.
Czekamy w Wiedniu na Wasz koncert , serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję serdecznie za wieści z odległego kraju. Armia austriacka mam nadzieję oddała hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego walczących o wolność naszej stolicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.