Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10154 miejsce

Powstanie Warszawskie. Ważne, nieważne?

Niemal co drugi mieszkaniec naszego kraju deklaruje, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla niego istotnym wydarzeniem. Jednak tylko niespełna co dziesiąty Polak, w szczególny sposób uczci tę datę.

Na dziedzińcu warszawskiego Ratusza, w ramach obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbył się 30 lipca koncert "Zakazane piosenki" / Fot. PAPChyba nie ma takiej osoby w Polsce, która nie kojarzyłaby daty 1 sierpnia. Trzeba przyznać, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest jedną z najpopularniejszych rocznic jakie przychodzi nam obecnie obchodzić. Jak wygląda podejście Polaków do tego wydarzenia? Czy jest ono istotnym faktem historycznym tylko dla warszawian czy może dla wszystkich mieszkańców naszego kraju? CBOS przeprowadził ostatnio badania, które poniekąd udzielają odpowiedzi na te pytania. Sondaż przpowadzono wśród dwóch grup osób. Te same pytania zadano mieszkańcom nie związanym z Warszawą oraz samym warszawiakom.

Powstanie Warszawskie jest ważne nie tylko dla warszawiaków

Jak pokazują badania, data 1 sierpnia jest istotna dla 43 proc. Polaków. 35 proc. mieszkańców niezwiązanych ze stolicą uważa, że rocznica ta dotyczy tylko osób starszego pokolenia. 8 procent badanych w tej grupie przyznało, że Powstanie Warszawskie dotyczy wyłącznie warszawian, tyle samo zdeklarowało, że data ta mało kogo dzisiaj obchodzi. Wśród badanych nie zabrakło i takich, którzy otwarcie przyznali, że nie mają zielonego pojęcia o tym wydarzeniu.

W drugiej grupie badanych, którą stanowili warszawiacy, wyniki przedstawiają się bardzo podobnie. Różnice procentowe w odpowiedziach na poszczególne pytania, wahały się zawsze w oklicach 2 i 3 procent. Wartym podkreslenia jest fakt, że wsród członków tej grupy badanych, nie znalazł się nikt, kto nigdy nie słyszał o Powstaniu.

Ludzie dzisiaj niespecjalnie interesują się historią

- Rocznica Powstania Warszawskiego jest szczególną datą szczególnie w historii XX wieku. Jest ona ważna dla ludzi starszego pokolenia, ale wspólczesna młodzież również powinna się nieco dłużej zastanowić nad tą rocznicą. Dlaczego? Bo Powstanie było zrywem młodzieży. To młodzi ludzie poświęcali swoje życie w walce za miasto, za ojczyznę. Czy dzisiejsi nastolatkowie byliby w stanie podjąć się czegoś takiego? Poza tym uważam, że wynik 43 procent, który ma obrazować ważność tej daty dla wszystkich Polaków jest bardzo dobry. Po pierwsze dlatego, że Powstanie Warszawskie należy postrzegać nie tylko w kontekście historii stolicy, ale całego kraju (myślę, że w '44 roku, kiedy ono wybuchało, nie byłoby takiej osoby, która nie dołączyłaby się do niego, gdyby tylko mogła, by pomóc powstańcom), a poza tym, dzisiaj ludzie niespecjalnie interesuja się historią - komentuje historyk, Piotr Chmielowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.