Facebook Google+ Twitter

Powtórka kolędy z powodu zebranych "znikomych datków"?

Na drzwiach bloku ukazało się ogłoszenie: "Z racji znikomej ilości zebranych datków podczas kolędy (...), kolęda, jak i ponowna zbiórka zostanie przeprowadzona w następnym terminie". Informacja o ogłoszeniu trafiła na serwis Alert24.

 / Fot. CC, Author: SkyblueKtoś kiedyś wpadł na genialny pomysł i… tak to się zaczęło. Po tzw. kolędzie duchowni zaczęli odwiedzać domy parafian, aby godnie realizować pełnioną rolę pasterza, bliżej poznawać wiernych w parafii, pomodlić się za ich zdrowie i dom rodzinny, pocieszyć w niepokojach i trudach. Niektórzy jednak sprowadzają nawiedzanie do pokropienia domu i rodziny święconą wodą i zebrania kopert z datkami pieniężnymi.

Nie przypadkiem, a może jednak na żarty, trafiło do sieci i krąży jak australijski bumerang, zdjęcie ogłoszenia kościelnego, podobno zamieszczonego na drzwiach przez księdza z parafii w Jaworznie. Informuje ono bez ogródek, że "z racji znikomej ilości zebranych datków podczas kolędy (...), kolęda, jak i ponowna zbiórka zostanie przeprowadzona" w następnym terminie.

Informację o ogłoszeniu Internauta podał na serwis Alert24. - Wszystko wskazuje jednak na to, że ktoś postanowił sobie zażartować z parafii – komentuje portal gazeta.pl. Parafia w Jaworznie dementuje: Ktoś sobie z nas żartuje…

Zobacz zdjęcie ogłoszenia (Fot. przesłane na Alert24) - gazeta.pl.

"Nie chcecie się tym zająć? Informacja na drzwiach wejściowych do bloku, z dnia dzisiejszego (daty mylnie napisane)" - napisał jeden z czytelników serwisu Alert24.pl i przesłał zdjęcie ogłoszenia, rzekomo zamieszczonego przez księdza z parafii pw. NMP w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

Po wnikliwym poszperaniu w zakamarkach Internetu, dziennikarze zaczęli snuć podejrzenia, że ogłoszenie jest "tylko głupim żartem". Podpisany na nim z imienia i nazwiska ksiądz jest, i owszem – proboszczem, ale w innej parafii, a termin na powtórzenie kolędy wypada w... niedzielę.

Redaktorzy z gazeta.pl postanowili upewnić się w swoich przypuszczeniach i zadzwonili do parafii w Jaworznie. - To ogłoszenie nie jest prawdziwe. Ktoś sobie z nas w taki sposób żartuje, niczego takiego nie wywieszaliśmy – odpowiada anonimowo sekretariat.

Jak się okazało, dowcipna osoba, która wywiesiła kartkę na drzwiach w Jaworznie, wcale nie była oryginalna i nie trysnęła wyjątkową pomysłowością. Prawie identyczne ogłoszenie zawisło w zeszłym roku w blokach osiedlowych w Łodzi. Tam także ich autorem nie była parafia.

Nie brak też duchownych, których chciwość, łapczywość i zapędy finansowe sięgają wysokich wymagań. Dotyczy to relacji z rozmiarów poboru pieniędzy przez księży w różnych parafiach w kraju, wedle zwyczaju "co łaska" - z pogrzebów, chrzcin i ślubów. Pisaliśmy również o proboszczu z parafii św. Rocha w Osieku, kuria Pelplin na Pomorzu, który żądał po kolędzie od każdej rodziny po 600 zł, na remont dzwonów.

W efekcie zebrał 131 280 zł i 30 euro. "Kwota łączna ofiar na dzwony do Kościoła parafialnego: z kolędy 44 930 zł i 30 euro; z wpłat na konto 86 350 zł" – napisał potem w gazetce parafialnej, umieszczając w niej pełną listę wpłat, z nazwiskami i adresami poszczególnych parafian, co u niektórych wywołało wściekłość.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pion dziennikarzy śledczych gazety.pl nieźle się sprawił. Pewnie sami zaaranżowali sprawę bo w innym wypadku nie mieliby o czym pisać. Bo o czym tu pisać w kraju mlekiem i miodem płynącym, gdzie dobrobyt pomnażają namaszczeni władzą wiecznie rządzący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.