Facebook Google+ Twitter

Powyborcze zmiany w Galicji i Kraju Basków

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w dwóch regionach autonomicznych Hiszpanii, Galijczycy, jak i Baskowie opowiedzieli się za zmianą kursu politycznego.

Przez ostatnie 4 lata rządy w Galicji sprawowała koalicja Socjalistycznej Partii Galicji (PSdeG - PSOE) i Narodowego Bloku Galicyjskiego (BNG). Był to wyjątek na przestrzeni niecałych 30 lat, od kiedy mieszkańcy poszczególnych autonomii wybierają przedstawicieli do swoich regionalnych ciał przedstawicielskich. Prezydentem regionu Galicji zostanie lider Partii Ludowej (PP) - Alberto Núñez Fijóo. PP zdobyła 39 (o dwa więcej niż w 2005 roku) spośród 75 mandatów, czym zapewniła sobie spokojną większość, przekraczając magiczną liczbę "38" potrzebną do utworzenia rządu większościowego w tym regionie. PSdeG zdobyła 24 mandaty (1 mniej), a BNG 12 (również 1 mniej). Do urn poszło ponad 70 proc. uprawnionych do głosowania.

O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja w Kraju Basków, gdzie rządząca przez prawie 30 lat Nacjonalistyczna Partia Basków - PNV, może stracić władzę na rzecz koalicji socjalistów z Patxi Lopezem na czele i innych mniejszych partii. Po raz pierwszy siły "nienacjonalistyczne" uzyskały więcej mandatów, od "nacjonalistów". Najprawdopodobniejsza wydaje się koalicja PSOE z PP w tym regionie, gdyż obie partie miały ten sam cel przedwyborczy - odsunąć od władzy nacjonalistów baskijskich.
Mariano Rajoy / Fot. Iker Parriza; licencja GNU; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mariano_Rajoy_en_Bilbao2.png
PNV zdobyła 30 mandatów, PSOE 24, a PP 13 mandatów w 75-osobowym parlamencie. Oznacza to, iż ewentualna koalicja PSOE-PP mogłaby liczyć na 37 głosów i potrzebowała by jeszcze jednego mandatu, do sprawowania większościowych rządów w regionie. Tego poparcia trzeba będzie szukać wśród mniejszych partii, które wprowadziły łącznie 8 reprezentantów do parlamentu baskijskiego. Warto dodać, iż były to pierwsze wybory w Kraju Basków, w których nie startowali przedstawiciele separatystycznej organizacji ETA, a frekwencja wyniosła 65 proc.

Podsumowując wyniki w obu regionach autonomicznych, można powiedzieć, iż przegrały "nacjonalizmy". Zarówno BNG w Galicji, jak i PNV w Kraju Basków zdobył mniej głosów niż w poprzednich wyborach i tracą wpływ na rządy regionalne.

Ponadto należy pamiętać, iż przegrana PSdeG w Galicji jest pierwszą regionalną stratą partii socjalistycznej kierowanej przez premiera Zapatero, oznaczającą zwycięstwo Mariano Rajoya - lidera obecnej opozycji w Kortezach. Kiedy spojrzymy na rolę, jaką PP będzie odgrywać w Kraju Basków, mimo utraty dwóch mandatów sprzed czterech lat, zobaczymy iż hiszpańska prawica pod kierownictwem Rajoya zyskuje drugi oddech. Jest to tym cenniejsze, zważywszy na wewnętrzne kłopoty tej partii, która od kilku tygodni boryka się z podejrzeniami o korupcję, na wysokim szczeblu w regionie Madrytu, gdzie PP sprawuje rządy.

Warto również odnotować, iż pomimo porażki w Galicji PSOE z pewnością nie uzna niedzielnych wyników za całkowitą porażkę. Wprawdzie nie udało się utrzymać przewagi w Galicji, to jednak w Kraju Basków PSOE osiągnęła swój najlepszy wynik w historii i jeśli negocjacje zakończą się pomyślnie, lider tej formacji w Kraju Basków - Patxi Lopez będzie pierwszym przywódcą niewywodzącym się z Nacjonalistycznej Partii Basków - PNV.

Starcia wyborczy w obu regionach przypadły na trudny okres kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii, który spowodował gwałtowny wzrost bezrobocia w całym kraju. Trudno wywnioskować po wynikach czy miał on znaczący wpływ na decyzje wyborcze mieszkańców Galicji i Kraju Basków.

żródła: TVE, elpais.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

autonomia Kraju Basków to temat, który poruszałem kilkukrotnie i który mnie fascynuje. kto by się spodziewał, że PNV nie otrzyma większości. Poza tym dobre tłumaczenie z hiszpańskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się kończą autonomie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.