Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3168 miejsce

Powyborcze zmiany w Ostrowcu Świętokrzyskim

Zgoła rewolucyjne zmiany, głównie w składzie Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, przyniosły niedzielne wybory samorządowe. Największym ich wygranym są Jarosław Górczyński i kandydaci z jego komitetu wyborczego.

Do Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zmierza nowe? / Fot. Krzysztof KrzakKomitet Wyborczy Wyborców Jarosława Górczyńskiego, byłego wiceprezydenta miasta i obecnego posła Polskiego Stronnictwa Ludowego w przyszłej Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego będzie miał zdecydowaną większość, bo aż 13 na 23 radnych. Mandaty radnych miejskich z tego komitetu obejmą: Marta Woźnicka – Kuzdak, Irena Kowalczyk – Kwiecień, Kamil Kutryba, Stanisław Choinka, Włodzimierz Stec, Irena Renduda – Dudek, Mariusz Łata, Kamil Długosz, Kamil Stelmasik, Urszula Uba, Joanna Pikus, Aron Pietruszka i Daniel Strojny. Drugą siłą w Radzie Miasta (7 radnych) będzie Prawo i Sprawiedliwość. Mandaty zdobyli: Artur Głąb, Włodzimierz Sajda, Dariusz Kaszuba, Andrzej Pałka, Wojciech Kaczmarski, Jerzy Wrona i Małgorzata Krysa. Tylko dwa mandaty zdobyli kandydaci Platformy Obywatelskiej, którą w kadencji 2014 - 2018 w ostrowieckiej RM reprezentować będą: Paweł Celebański i Artur Zawadzki. Wśród rajców miejskich znajdzie się jeszcze Marek Giemza, kandydat niezależny. Jedynie trzech spośród nowych radnych (Dariusz Kaszuba, Włodzimierz Sajda i Stanisław Choinka) sprawowało mandat radnego w minionej kadencji. Największym zaskoczeniem jest fakt, iż ani jednego kandydata do nowej Rady Miasta nie wprowadził Twój Ostrowiecki Samorząd (TOS 2006), który przez ostatnie cztery lata w koalicji z PO i SLD rządził Ostrowcem Świętokrzyskim.Przy tym stole zasiądą wkrótce nowi radni miejscy Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzak

W wyborach do Rady Powiatu Ostrowieckiego żadne z ugrupowań nie zdobyło większości. Najwięcej (dziesięć) mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Radnymi zostali jego kandydaci: Zbigniew Duda, Jarosław Piotr Kopański, Krzysztof Huszaluk, Ryszard Proksa, Hubert Żądło, Grzegorz Kazimierski, Marek Bilski i Mirosław Rogoziński, Agata Adamek i Jarosław Czarnecki. Sześciu radnych będzie miał w Radzie Powiatu KWW Jarosława Górczyńskiego. Mandaty zdobyli: Łukasz Dybiec, Małgorzata Bień, Agnieszka Rogalińska, Stanisława Danuta Barańska, Mariusz Pasternak, Renata Ślusarz - Magiera. Czterech reprezentantów będzie miała Platforma Obywatelska; są nimi: Paweł Górniak, Eligiusz Mich, Jerzy Brożyna i Joanna Suska. Zaledwie trzy mandaty wywalczyli kandydaci ugrupowania TOS 2006 (Zdzisław Kałamaga, Halina Sławek i Piotr Maj). Żadnego mandatu nie zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej.Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł w Ostrowcu Świętokrzyskim klęskę wyborczą. / Fot. Krzysztof Krzak

Nie przyniosły natomiast rozstrzygnięcia wybory na stanowisko prezydenta miasta i potrzebna będzie druga tura. Choć i w tym głosowaniu nie obyło się beż niespodzianek. Z wyścigu o najwyższe w mieście stanowisko odpadł wspólny kandydat TOS 2006, PO i SLD, Zdzisław Kałamaga, dotychczasowy Starosta Powiatu Ostrowieckiego, były poseł i prezydent miasta w kadencji 1994 - 1998. W drugiej turze wyborów samorządowych powalczą: Jarosław Górczyński startujący z własnego komitetu wyborczego (10116 głosów) i Zbigniew Duda, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość (w I turze zdobył 6729 głosów).

16 listopada 2014 roku frekwencja wyborcza w Ostrowcu Świętokrzyskim wyniosła niecałe 40 procent. Gorsza w całym województwie świętokrzyskim była jedynie w... Kielcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rozwarstwienie polityczne jest widać znaczne wszędzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.