Facebook Google+ Twitter

Pożar kamienicy na toruńskiej Starówce – zdjęcia nadesłane MMS-em

  • Źródło: MMS
  • Data dodania: 2007-03-15 13:55

Strażacy opanowali pożar zabytkowej kamienicy na toruńskiej Starówce. Nikomu nic się nie stało, choć akcję utrudniała groźba zawalenia się budynku. Jeden z naszych autorów Tomasz Młynek przysłał zdjęcia MMS z miejsca zdarzenia.

DSC06375.JPG– Każdy pożar na Starówce jest bardzo niebezpieczny ze względu na zwartą zabudowę. Dlatego do gaszenia kamienicy skierowaliśmy 16 wozów, czyli wszystkie siły jakimi dysponujemy w mieście – poinformował Paweł Frątczak, rzecznik komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu.

DSC06373.JPGSpłonęła niezamieszkana renesansowa kamienica, leżąca w samym centrum Torunia przy ul. Mostowej. Strażacy mieli do niej dostęp tylko od strony frontowej. Płonęły drewniane stropy na pięciu kondygnacjach. Z powodu wysokiej temperatury pękały mury, co groziło zawaleniem kamienicy. Stało się tak jednak tylko z fragmentem szczytu. Była też groźba przeniesienia się ognia na sąsiednie budynki.

O dalszym losie kamienicy zdecyduje nadzór budowlany. Niewykluczone, że trzeba ją będzie zburzyć. - Będę bronił każdej cegły. Ta kamienica w typie najbardziej jest zbliżona do Domu Kopernika - powiedział Lech Narębski, miejski konserwator zabytków.

Toruńska Starówka zachowała średniowieczny charakter, za co wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wąskie, zatłoczone uliDSC06374.JPGczki, zwarta zabudowa - w przypadku pożaru - niezwykle utrudniają jednak akcję gaśniczą.

W wiekach średnich Starówka była bardzo dobrze zabezpieczona przed pożarami. W stropach kamienic umieszczano kasetony wypełnione piaskiem. Ceramiczne posadzki kładziono na glinianym podłożu. W piwnicach instalowano tzw. hypocausta (piece do ogrzewania ciepłym powietrzem), a kamienice przedzielano murami przeciwogniowymi. Mieszkańcy bez obaw palili ogień w kominkach i kuchniach.
(PAP)
Fot. Tomasz Młynek

mm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.