Facebook Google+ Twitter

Pożar klasztoru w Alwerni. Strażacy ciągle walczą z ogniem

W niedzielę wieczorem w zabytkowym klasztorze Bernardynów wybuchł pożar. Runęła jedna z wież, liczącego sobie czterysta lat budynku.

Klasztor Bernardynów w Alwerni / Fot. Marek & Ewa Wojciechowscy, licencja GNU Wolnej Dokumentacji 1.2, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Alwernia_2.jpg&filetimestamp=2Około godziny 20 w niedzielę wybuchł pożar XVI-wiecznego klasztoru Ojców Bernardynów. Strażacy ciągle walczą z ogniem.

Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie w kotłowni, po czym ogień przedostał się kominami na poddasze, gdzie zapaliła się część mieszkalna, następnie dach budynku części mieszkalnej, aż w końcu dach części kościelnej i fragment kościoła.

Budynek zachował się w środku w całości dzięki ceglanemu sklepieniu. W akcji pożarniczej uczestniczyło ok. 150 strażaków z województwa małopolskiego i ochotnicy, ratujący części budynku. Według strażaków, pożar był wyjątkowo trudny, bo ogarnął drewniane części budynku, szybko się rozprzestrzeniał, a w hydrantach było za mało wody.

Czy pałac Hardtów, turystyczna perła Wielkopolski jeszcze zabłyśnie?

Na szczęście udało się ewakuować wszystkich ludzi z budynku, nikt nie został ranny. Straty szacowane są na kilkanaście milionów złotych.

Parafia została utworzona w 1972 roku i liczy około 3000 osób. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się misteria wielkotygodniowe i bożonarodzeniowe, jak również tzw. "majówki u Bernardynów".

Klasztor powstał w 1616 roku. W kościele znajduje się obraz Pana Jezusa "Ecce Homo" (Miłosierdzia Bożego).

Wąsowo. Pałac zniszczony w pożarze

Źródła:
Wiadomości Onet
TVN 24
Kontakt 24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.