Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7254 miejsce

Pożar kościoła w Kłobucku. Od pioruna zapaliła się wieża [Wideo]

W Kłobucku, niedaleko Częstochowy, piorun uderzył w wieżę zabytkowego XII-wiecznego kościoła św. Marcina. Strażacy ewakuowali 500 osób, które uczestniczyły w porannej mszy. W wyniku uderzenia pioruna pochylił się krzyż. Funkcjonariusze straży próbują go zdemontować.

Sonda

Boisz się burzy i piorunów?

Kościół św. Marcina w Kłobucku / Fot. Frees, licencja CC 1.0Tuż po godzinie 8 rano w Kłobucku, niedaleko Częstochowy, piorun uderzył w krzyż na wieży zabytkowego XII-wiecznego kościoła św. Marcina. "W trakcie prowadzenia akcji gaśniczej ewakuowano ok. 500 osób, które uczestniczyły w porannej mszy" - mówi dla TVN24 Zbigniew Desperak ze straży pożarnej w Kłobucku.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 9 jednostek straży pożarnej. Pożar był gaszony od zewnątrz i od wewnątrz, z klatki schodowej wieży. Od ognia zajął się także krzyż na wieży. "Krzyż na wieży się pochylił, stwarza zagrożenie. Strażacy próbują go zdemontować" - dodaje Zbigniew Desperak.

Pożar został już opanowany. Nie wiadomo, jak duże straty wyrządził. Akcję gaśniczą utrudniały przechodzące nad Kłobuckiem burze. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, ze względu na zagrożenie dla strażaków w pewnym momencie komendant zdecydował o przerwaniu akcji.

Ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami. Sprawdźcie prognozę pogody na lipiec



Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Alek
  • Alek
  • 19.07.2011 08:13

Witam, duzo roznych komentarzy, ale jedno jest pewne; stara-klasyczna instalacja odgromowa niestety nie dziala w takich wypadkach. Na takiej wiezy potrzebna jest/byla instalacja nowej generacji czyli stalowa glowica, a nie zwoje drutow!

Komentarz został ukrytyrozwiń
k-ck-opole
  • k-ck-opole
  • 11.07.2011 23:25

mieszkałem w opolu choc pochodze z kłobucka i powiem ze byłem swiadkiem jak piorun trafił w słup... pojawiła sie jasna kula z której lecialy iskry. Po około 1 sekundzie kula zgasła i pojawił sie dym. podejrzewam ze temperatura tej jasnej kuli była wystarczajaca by zapalic drewniana konstrukcje. pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek z Częstochowy
  • krzysiek z Częstochowy
  • 11.07.2011 21:15

po pierwsze kłobuck to nie żadna mala miejcsowość , ele miasto powiatowe.Wiec liczba ewakułowanych odpowiada średniej jlości mocherów ma kilometr kwadratowy w kraju.Poza ty poczekajmy aż się z tego zrobi cud , i dopiero wtedy sie kasę nabijje, chociasz i tak sie zaraz zrobi zbiórki na odbudowę

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Kowalski
  • Adam Kowalski
  • 11.07.2011 16:11

Zgadzam się,w Kłobucku mieszkają wyjątkowo podli ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Co ty wiesz o...
  • Co ty wiesz o...
  • 11.07.2011 14:45

Nie ma to jak z kropli wody zrobić ulewę, no ale tak działają media 21 wieku. Wzajemnie swoją głupotą się prześcigają. Przede wszystkim nie "Pożar kościoła", a "Pożar wieży kościoła" (choć i to lekkie nagięcie faktów, gdyż paliła się tylko jej górna część). Niby dalej w nagłówku jest wyjaśnienie, ale nie zmienia to faktu, że chodziło o dodanie tego smaczku. Stwierdzenie "W wyniku uderzenia pioruna pochylił się krzyż" jest ciekawie śmieszne. Wieża kościoła z zewn. pokryta jest głównie miedzią (charakterystyczny kolor dla utlenionej miedzi widoczny na zdjęciu), a pod blachą znajduje się drewno. To w wyniku spalania drewna musiała zostać uszkodzona zewn. część wieży, co ostatecznie pod wpływem ciężaru krzyża spowodowało jego uchylenie się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kowalski
  • Kowalski
  • 11.07.2011 07:28

Ciekawa jest liczba wiernych ewakulowanych... 500 osób.... Fajnie ze na taka mała miejscowość na tak wczesna msze idzie tylu ludzi... Mnie sie wydaje ze okolo 100 to bylommax a 400 przyszło jak usłyszeli ze sie kościół pali... Jak takie fakty maja podnieść frekfencje to może sam proboszcz podpali następnym razem dzwonjice aby ludzie przychodzili....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lubieplacki
  • Lubieplacki
  • 11.07.2011 00:29

Tomku S. widzę, że nie zrozumiałeś ironii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubieplacki bzdury chrzanisz, piorunochron jest na tej wieży - wystarczy zobaczyć zdjęcia w innym serwisie. Dziwne jest natomiast to, że piorun ominął piorunochron albo z niego przeskoczył na samą wieżę - możliwe, że (niestety często) konstrukcja piorunochronu wykonana na odwal się.

Swoją drogą patrzę na inne komentarze... Lepiej już pójdę ;].

Komentarz został ukrytyrozwiń
szczesny
  • szczesny
  • 10.07.2011 20:19

Jezus daje znaki ze skończy się ten świat jak sie ludność nie zmieni... za duzo zła i nienawiści na tym świecie ludzie zapominają o Bogu i o jego miłości

Komentarz został ukrytyrozwiń
tia
  • tia
  • 10.07.2011 18:40

...to dlatego, że była BURZA a Kościół był najwyższym budynkiem! Jakby uderzyło w toi toi-a też byście takie brednie pisali?