Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25543 miejsce

Pożar średniowiecznego zamku Krasna Horka na Słowacji. Spłonął dach

Spłonął dach zabytkowego zamku Krasna Horka położonego w pobliżu Koszyc na Słowacji. Przyczyną pożaru było wypalanie traw na wzgórzu na którym stoi zamek.

 / Fot. Jozef Kotulič, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:KrasnohorskePodhradie11Slovakia1.jpg?uselang=pl Mimo szybkiej interwencji straży pożarnej nie udało się uratować drewnianego dachu. Z informacji przekazanych przez słowackie ministerstwo kultury wynika, że ogień zajął cały dach i górne kondygnacje. Zadymione zostało wnętrze zabytkowej budowli. Na szczęście ocalały eksponaty muzealne oraz skarbiec gdzie nie dotarł żywioł.

"Zamek zapalił się od trawy i zaczął płonąć. Wszystko się działo bardzo szybko. Od razu wszędzie był dym i wszyscy stamtąd uciekliśmy" - wyjaśnia jeden ze świadków. Kiedy wybuchł pożar w zamku nie było zwiedzających. Jak czytamy na Tvn24.pl, minister kultury Daniel Krajcer poinformował, że zamek był ubezpieczony. Zapowiedział, że dach zostanie zrekonstruowany.

Zamek Krasna Horka uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Słowacji. Pierwsze wzmianki pojawiają się o nim w 1333 roku. Miał strzec szlaku handlowego biegnącego z północy. W XVI wieku pełnił rolę warowni na pograniczu tureckim. W 1961 roku został uznany za zabytek kultury narodowej. Rok temu przeszedł remont.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.