Facebook Google+ Twitter

Pożar w Hotelu Lambert spowodował ogromne straty w dawnej siedzibie Czartoryskich

Od 1.30 w nocy z pożarem Hotelu Lambert w Paryżu, walczyło ponad 140 strażaków. Szybko rozprzestrzeniający się ogień, udało się opanować dopiero po kilku godzinach.

 / Fot. screen Le FigaroNie ma informacji o ofiarach, ale zniszczona została zabytkowa wieża.
Ogień szybko zajął cały opustoszały budynek i zaczął się rozprzestrzeniać na sąsiadujące budynki. Na szczęście strażakom udało się nie dopuścić do wzniecenia kolejnych pożarów.

Całkowicie zniszczony jest dziedziniec Hotelu Lambert. By dotrzeć do niektórych części budynku, strażacy musieli zniszczyć zabytkową wieżę. Jak informują świadkowie zdarzenia, nad hotelem cały czas unosi się dym, strażacy nie mogli ugasić ognia, bo w hotelu z powodu prac remontowych jest sporo materiałów łatwopalnych.

Nie ma doniesień o ofiarach pożaru, poza jednym rannym strażakiem.

XVII-wieczny Hotel Lambert w XIX wieku przeszedł na własność rodziny Czartoryskich i pozostawał w jej rękach do 1975 roku. W IXI wieku było to ważne miejsce dla Wielkiej Emigracji, to w nim powstał słynny Obóz Hotelu Lambert, jedno z patriotycznych ugrupowań emigracyjnych. Gośćmi Hotelu Lambert byli: Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Eugene'a Delacroix i George Sand.

W 2007 roku budynek sprzedano bratu emira Kataru, który postanowił go wyremontować i uczynić z niego luksusową rezydencję. Plany przebudowy były na tyle kontrowersyjne, że zaniepokojenie nimi wyraził polski ambasador w Paryżu, obawiając się, że zmiany naruszą zabytkowe wnętrza oraz że zniszczeniu ulegnie też zabytkowy park.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.