Facebook Google+ Twitter

Pożar w Kamieniu Pomorskim. Prezydent ogłosił żałobę narodową

13 kwietnia została ogłoszona żałoba narodowa dla upamiętnienia ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim. W trakcie prezydentury Lecha Kaczyńskiego (od XII 2005) po raz piąty, w historii III RP, po raz jedenasty.

Prezydent Lech Kaczyński i wojewoda pomorski Marcin Zydorowicz na miejscu tragedii. / Fot. EPA/PAP/JERZY UNDROW ciągu ostatnich kilku czy kilkunastu miesięcy, kolejny raz spotykam się z ogłoszeniem żałoby narodowej przez Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego. No ok, rozumiem wprowadzenie żałoby po katastrofie CASy pod Mirosławcem, tym bardziej zrozumiała jest dla mnie żałoba, ogłoszona dla upamiętnienia ofiar katastrofy budowlanej na Śląsku.

Ale... żałoba narodowa, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, ma upamiętniać śmierć wybitnej jednostki lub też, jak to się działo w latach ubiegłych, wskutek wielkiej ogólnokrajowej katastrofy. No właśnie, ogólnokrajowej.

Stąd też moje oburzenie, wywołane wprowadzeniem dziś żałoby narodowej. Jakoś niespecjalnie dotknęła mnie dzisiejsza katastrofa. Wydaje mi się, zgodnie z podanymi na początku artykułu danymi (5 z 11 aktów wprowadzenia żałoby narodowej, zostało dokonanych za Prezydentury Lecha Kaczyńskiego), że Prezydent Lech Kaczyński po prostu nadużywa swojego prawa do wprowadzenia żałoby narodowej.

Owszem, uważam że należy w jakiś sposób uczcić pamięć ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim, ale żeby od razu żałoba narodowa? Chyba jest to lekka przesada. Równie dobrze, możnaby wprowadzić żałobę narodową po okresie Świąt Wielkanocnych (na polskich drogach od piątku 10.04 zginęło 25 osób - dane na godz. 21). Ale czy jest jakikolwiek sens takiego postępowania? To już zostawiam, do przemyślenia czytelnikom Wiadomosci24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

I to jest straszne... już, na ponad rok do wyborów prezydenckich, rozpoczął się wyścig do fotela...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mnie bardziej oburzył fakt, że wprowadzenie żałoby narodowej wydaje się być kolejnym chwytem Kancelarii Prezydenta RP. Po co?"
-pytasz Kasiu, i odpowiadasz sobie - to PR; przecież już rozpoczął się wyścig do prezydentury. :)
Prezydentowi wolno to zrobić, ale wątpliwości natury etycznej pozostają....
Ofiarom tragedii [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za jakże pięknego ortografa:P Owszem Prezydent RP ma prawo do decyzji nt. żałoby narodowej, no i co z tego? dalej nie uważam, że w tym przypadku jest to słuszna decyzja. Dodam, że niezależnie czy decyzję taką wydałby Aleksander Kwaśniewski czy też Lech Kaczyński, nie zostałaby ona uznana przeze mnie za słuszną. Atakować Prezydenta RP w żadnym wypadku nie planowałam. Dodatkowo, podziału na lepszych i gorszych ludzi, nie wprowadzam i nigdy w życiu bym się na to nie zdecydowała. Znam skutki takiego podziału, stąd moja decyzja. A cd.słuszności żałoby narodowej... może pozostawię ten temat bez komentarza. Mnie bardziej oburzył fakt, że wprowadzenie żałoby narodowej wydaje się być kolejnym chwytem Kancelarii Prezydenta RP. Po co? Nie mam pojęcia. Ale podejrzewam, że gdyby nie Święta Wielkanocne, nikt nie zdecydowałby się na wprowadzenie żałoby narodowej w dniu wczorajszym.

Pozdrawiam:-)

Pochylam głowę nad tragedią [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2009 19:43

Oczywiście, to co robi Prezydent jest słuszne, bo ma do tego prawo.
Nikt nie atakuje. Pana Jana R (2124) zapraszam do statystyki w Wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBa%C5%82oba_narodowa
Nikt sie nie kłÓci, Kasiu (chyba że Twoje ortografia ze słownikiem)
Pan (szczepku35) bardzo ładnie się wpisał.

Czy teraz wszyscy są zadowoleni?

ok . Pochylmy więc głowy przed tragedią!

__________ mkd

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest skandal aby dzielic ludzi na lepszych i gorszych.Zaloba narodowa ogloszona przez prezydeta jest sluszna decyzja,bo wynika to z lczby ofiar i ten szacunek Im sie nalezy.Mysle gdyby to oglosil Kwasnieski,nie bylo by problemu.Jest to nikczemne wykozystywanie tragedji ludzi do walki przeciwko Prezydentowi RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie drodzy, nie kłućcie sie:) Swoją drogą, to co powiedział szczepki35 jest nawet miłe. A co do oceny Prezydenta... hmmm... każdy ma do tego prawo, nie zależnie czy stary czy mlody. Ja owszem staram się szukać podstaw do szacunku Pana Prezydenta, ale... nie zawsze mi sie to udaje.
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2009 16:07

... a propos ostatniego wpisu (szczepku35) który zalogował się chyba tylko po to, by powiedzieć komplement młodej Kobiecie :-)), dodam, że w naszym, dwudziestym pierwszym wieku, w Demokracji i nawet w Polsce, nawet młoda Kobieta ma prawo mieć własne zdanie!

Oczywiście - Urządowi należy się szacunek i chcielibyśmy mieć do niego podstawy; zdolność jednak do wyrażania w Demokracji swojej opiniii - nie zależy od wieku osoby posiadającej prawo wyborcze, proszę pana.

Pan (szczepku35), niewątpliwie szczerze i prawie mądrze tu się wpisujący, na pewno ma komu zwracać uwagę i odróżniać od autorki artykułu kogoś niby legitymującego się nawet staruszkowym peselem (w domyśle- mądrzejszego?) a mimo to z maniackim uporem uporczywie wątpiącego np. w zdrowie Prezydenta lub kogoś nieustannie, nawet nie jak trzynastoletnia dziewczynka, naruszającego zasady dobrego wychowania w "ocenie prezydentów".

Pan (szczepku35) powinien to zrozumieć, nawet jeśli jest po raz pierwszy na tym portalu!
Pola do popisu nie brak.

Pozdrowienia __________ mkd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu, humor to świetna sprawa. Z oceną prezydentów w Twoim wieku raczej bym się wstrzymywał. Chociaż "rozstrzepanym" może to uchodzić. Niechaj obok mnie, aby nie we mnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm... dziekuje bardzo za jakże ważny komentarz:) Moim zdaniem katastrofa budowlana na Śląsku po części dotknęła każdego z nas. Każdy z nas mógł się tam znaleźć. A CASA? Tutaj może i bym się spierała z art300, ale niekoniecznie. Jednakże byli to jedni z najlepszych pilotów Wojska Polskiego. A co do tworzenia precedensów, niestety muszę się zgodzić. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Ale... żałoba narodowa, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, ma upamiętniać śmierć wybitnej jednostki lub też, jak to się działo w latach ubiegłych, wskutek wielkiej ogólnokrajowej katastrofy."

Problem w tym, że to kolejna interpretacja Autorki art. 11 ustawy, bowiem artykuł stanowi:

Art. 11. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

Jak dla mnie, ani katastrofa budowlana ani katastrofa Casy nie były wystarczające do wprowadzenia żałoby narodowej. Ale to kwestia drugorzędna.
O wiele ważniejsze jest samo nadużycie, czyli tworzenie precedensów.
Zauważmy bowiem, że wprowadzenie żałoby równocześnie wprowadza zwyczaj, na który powołuje się ustawa. To a propos przyszłości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.