Facebook Google+ Twitter

Pożar w kinie objazdowym z radzieckim filmem

W listopadzie rozpoczyna się w Warszawie i 40 polskich miastach, piąta edycja festiwalu filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską". W PRL radziecki film był istotną ofertą kulturalną dla mas pracujących polskich miast i wsi.

Należę do Polaków, którzy już dożyli, co najmniej wieku podeszłego, a dorastali przy lampie naftowej. A wtedy podczas bezgwiezdnych i bezksiężycowych nocy było ciemno tak, że nie było widać nic, ani budynków, ani drzew, ani rowu. Jakież wtedy wrażenie robiła szopka przystawiona przez kolędników do okna, gdzie na tle ciemności żaróweczki zasilane bateriami płaskimi oświetlały stajenkę betlejemską. A zimą odwiedziliśmy krewnych w mieście. Wieczorem mama z ciotką poszły do sklepu i kazały mi na nie przed wejściem poczekać. Światła na ulicach i we wnętrzu sklepu były dla mnie widokiem nie z tej ziemi. Podsłuchałem, jak ciotka napominała mamę, aby mnie pouczyła, że to bardzo brzydko tak przylepić gębę do szyby i się gapić.

Jesienią ciemność rozpraszali kupcy przyjeżdżający po jabłka. Wisząca na haku w szopie żarówka o mocy 150 W zasilana akumulatorem z samochodu- to było wrażenie.

Swoistą grą z ciemnościami były projekcje kina objazdowego, ważnego czynnika frontu walki z ciemnotą i analfabetyzmem. Cóż to była za frajda. Dorośli za 50 gr, a dzieci za 20 mogły sobie w zaciemnionej sali szkolnej obejrzeć fascynującą historię radzieckiej sprzątaczki, przodownicy pracy, która awansowała na spawaczkę.

Pewnego razu w upalny dzień wakacyjny po południu "kiniorze" postawili ciężarówkę przed szkołą i poszli w teren. W kamieniołomach nazbierali zaskrońców. Na szkolnym podwórku paradowali bez koszul z owiniętymi gadami wokół szyi. Dla nas, dzieci, było to bardzo egzotyczne widowisko. Opowiadali nam całkiem poważnie, że zaskrońce są bardzo pożywne i świetnie smakują pokrojone do jajecznicy. Wreszcie nadeszła godzina projekcji. "Kiniorze" pochowali zaskrońce do metalowych, okrągłych pojemników na taśmy filmowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+5 dobre !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.