Facebook Google+ Twitter

Pożary - plagą na polskich polach

Upał od kilku tygodni daje się we znaki. Rolnicy narzekają na suche pola, mieszkańcy miast na duchotę w autobusach, a leśnicy na potworną suszę w lasach.

W samym tylko powiecie gnieźnieńskim strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów już ponad tysiąc razy. To prawie tyle, ile w ciągu całego zeszłego roku! – Ogień na polach to w większości wina rolników, którzy w kombajnach czy traktorach nie mają sprawnych gaśnic – uważa Adam Domagalski, młodszy kapitan z sekcji prewencji Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

 

Pożary bardzo często powstają od iskier wydobywających się z tłumików ciągników i kombajnów pracujących na polu. Straż pożarna przypomina, że zarówno kombajny zbożowe jak i traktory powinny być wyposażone w dwie sprawne gaśnice - proszkową i pianową oraz koc gaśniczy. – Jednak taki sprzęt posiada niewielu rolników. A nawet jeśli go mają, to bardzo często jest niezalegalizowany albo wycofany z użytku parę lat temu - dodaje Domagalski.

 

Poza pożarami terenów uprawnych, strażacy walczą z pożarami lasów. Na terenie całego kraju ugaszono już parędziesiąt hektarów lasów, a najczęstszą przyczyną powstania ognia są…niedopałki papierosów. Pora zdać sobie sprawę z tego, że wszystko co się pali, może stać się przyczyną groźnego pożaru. Nie lekceważmy tego i uważajmy, gdzie i co wyrzucamy.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.