Facebook Google+ Twitter

Pożegnaj się z wizją "sytej" emerytury

Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega, że czas już pożegnać się z marzeniami o "sytej" emeryturze, którą odłoży nam zakład pracy. Prawdopodobnie nie będzie to równowartość nawet połowy miesięcznej pensji.

 / Fot. www.sxc.hu- lusiOstrzeżenia KNF dotyczą przede wszystkim młodych ludzi, w wieku do 30 lat oraz tych zaczynających pracę. Według przewidywań komisji, emerytura pochodząca z dwóch obowiązkowych filarów (OFE i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) nie przekroczy wartości połowy wynagrodzenia z ostatniego miesiąca. Niskie emerytury szczególnie boleśnie mogą dotknąć tych, którzy odprowadzają najniższe składki, czyli np. prywatnych przedsiębiorców. W związku z tym KNF zachęca do oszczędzania na emeryturę dodatkowo w III filarze: "Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest szczególnie opłacalne dla osób młodych - dzięki procentowi składanemu regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, nie obciążających nadmiernie budżetu domowego, może pozwolić uzyskać znacząco wyższą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy odkładać środki na emeryturę, tym większy kapitał mamy szansę zgromadzić".

Propozycje IKE, III filaru rzeczywiście są bardzo korzystne. Żeby do niego przystąpić wystarczy mieć ukończone 16 lat, sposób oszczędzania można dostosować nie tylko do swoich zarobków, ale też do wiedzy na temat finansów i oczekiwań, zysk jest zwolniony od podatku Belki. Problem zaczyna się jednak gdy przyjrzymy się bliżej świadomości społeczeństwa na temat IKE i wszelkich form funduszy emerytalnych.
- IKE? Jakie IKE? Przecież firma odprowadza za mnie składki emerytalne. Ja dodatkowo nic nie opłacam, ale chyba można jak się nie mylę. A co za różnica, ja przy tym trybie i tak 75 lat nie dożyję - pytany o III filar odpowiada Marcin, 24-letni pracownik DHL.
- III filar, to propozycja przeważnie dla ludzi, którzy prowadzą własny interes, ale sami płacą za siebie składki do ZUSu - mówi Agata, 24-letnia pracownica poczty.
– III filar, no tak, IKE, taki sposób żeby samemu odkładać na emeryturę, no tak słyszałem, ale czy zamierzam przystąpić? No nie wiem, jest jeszcze na to czas - stwierdza Kornel, 27-letni mechanik.

Większość osób na pytanie o III filar czy IKE odpowiada jednak: "Nie słyszałem o tym, a co to?". Jako społeczeństwo nie mamy pojęcia o tym jak zapewnić sobie godną emeryturę, nie ograniczając się do podstawowych składek. Pod koniec 2009 roku, tylko 1,1 mln Polaków oszczędzało w III filarze.

Źródła:
http://praca.wp.pl/
http://www.hotmoney.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rząd nie może tego zrobić, bo zarówno OFE, jak i IKE prowadzone są przez podmioty powiązane z rynkami zagranicznymi. Gdyby doszło do takiego przekrętu, reszta świata zdegradowała by nas do poziomu Kongo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wygląda jak artykuł sponsorowany.
Nie bardzo wierzę w obietnicę dobrej emerytury dzięki IKE, takie obietnice były już przy okazji OFE. Pamiętacie te piękne reklamy telewizyjne.
Przyjdzie i taki moment, że rząd dla wspomożenia budżetu czy ZUSu wyciągnie łapki i po IKE, albo wydarzy się inna tragedia i tez zostaniemy z niczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety świadomość społeczeństwa jest w tym zakresie żenująca. Nie trzeba mieć 16 lat by mieć własne IKE. Płatnikiem składki może być zapobiegliwy rodzic, który odkłada pieniądze na emeryturę własnego dziecka. Moim zdaniem należało się jeszcze pokusić
o wskazanie tempa wzrostu kapitału na IKE i np lokacie bankowej. Większość ludzi nie ma pojęcia, że pomimo ryzyka inwestycyjnego (krach giełdowy), na rynku kapitałowym zarabia się zdecydowanie większe pieniądze. Za ostatni rok WIG 20 około 60%, rynki azjatyckie nawet 120%.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.