Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20052 miejsce

Pożegnaliśmy wieloletniego dyrektora szkół Tadeusza Piotra Bakę

Był ojcem mego szkolnego kolegi. Przegadaliśmy wiele godzin, cierpliwie wysłuchiwał naszych mądrości o świecie, nauczaniu. Czasami się uśmiechał. Nigdy nie przerywał, nie pouczał, nie oceniał. Był naszym starszym, życzliwym Przyjacielem.

 / Fot. Archiwum rodzinneMieszkańcy Mizar, Stoczka Łukowskiego, byli uczniowie, współpracownicy, młodzież szkolna z Zespołu Szkół im. Wandy Chotomskiej w Prawdzie Starej pożegnali swego sąsiada, dyrektora szkoły, nauczyciela, dyrektora.

Najbliższa rodzina ojca, dziadka i pradziadka.

Urodził się 4 lipca 1922 r. w Mizarach. Ukończył gimnazjum i liceum im. hetmana Stefana Żółkiewskiego w Siedlcach. Organizował z kolegami tajne organizacje, należał do Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej rejon Miastków, a od roku 1944 rejon Stoczek Łukowski.

- W marcu 44 mój brat Zygmunt, brat mojej żony Sabiny, Henryk Osiak oraz Marian Zbojna poszli do oddziału partyzanckiego kpt. "Ostoi" do Jaty- pisał we swoich wspomnieniach " Moje siedem lat wojny".

W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Rosji do obozu Borowicze.

- Od stacji maszerowaliśmy do wsi Jegolsk. Śnieg po kolana, mróz około dwudziestu stopni... Wreszcie brama obozu. Jeszcze "prowierka", liczenie i do baraków po około pięciuset chłopa, do każdego - wspominał. Cztery rzędy piętrowych prycz. Gołe dechy, a barak nie był ocieplany.

W 1946 r. wrócił do Polski. Z magazynu UNRY w Białej Podlaskiej dostał jesionkę, garnitur, skarpetki...

W maju jako niekwalifikowany nauczyciel rozpoczął pracę w Starej Hucie. Pensja wystarczała na tydzień, produkty z UNRY na drugi, a na resztę dopłacali rodzice uczniów.

 / Fot. Archiwum rodzinne- W roku 1947 Tadeusz Piotr Baka rozpoczął budowę szkoły w Prawdzie Starej. W latach 1957-1958 szkoła została oddana do użytku - mówił w mowie pożegnalnej dyrektor Zespołu Szkół mgr inż. Robert Pazura. - Od początku pracy należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego, angażował się w pracę Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Stoczku Łukowskim.
W Związku Nauczycielstwa Polskiego był wiceprezesem ogniska ZNP do spraw samokształcenia - przez kilka kadencji, prezesem ogniska ZNP - jedną kadencję, członkiem zarządu powiatu ZNP - dwie kadencje.

Nagrodzony został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, brązowym i złotym Krzyżem Zasługi. Złotą odznaką ZNP. Medalem za długoletnie pożycie małżeńskie.

Napisał i wydał dwie książki: „Moje siedem lat wojny- wspomnienia z lat 1939-1946” i „Lata dwudzieste, lata trzydzieste, czyli wieś we władzy kosy, cepa i łojowej świeczki".

 / Fot. Archiwum rodzinne- Zebrani przy Twojej trumnie, Twoi najbliżsi, przedstawiciele władz, przyjaciele i znajomi, grono Twoich dawnych  / Fot. Archiwum rodzinneuczniów, chcemy Ci jeszcze raz podziękować za wszystko co jest dziełem Twojego życia, chcemy jeszcze raz oddać cześć Twojej Pamięci- pożegnał swego nauczyciela, dyrektora Robert Pazura.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.