Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25187 miejsce

Pożegnanie Adolfa Panitza przez Zygmunta Dmochowskiego

Zygmunt Dmochowski poinformował z wielkim smutkiem - w piątek idziemy z Harrym na pogrzeb. Zmarł w niedzielę po długiej chorobie nasz przyjaciel, znany opolski rzeźbiarz Adolf Panitz.

Podczas jego pogrzebu będziemy z Harrym recytować wiersze napisane dla Niego. Ja powiem wiersz "Panitza wrota do świątyni Boga" - o spiżowych drzwiach, jakie wykuł do opolskiej katedry, słynnych wrotach wykonanych z brązu czy sarkofagu księcia Jana Dobrego w tym samym kościele i płaskorzeźbie grafa Michaela von Matuschki. Dziś po pogrzebie tak pisze.

Msza św. w intencji zmarłego została odprawiona w piątek, 12 listopada o 10 w kościele św. Jacka w Opolu Kolonii Gosławickiej. Po mszy odbył się niezwykle uroczysty pogrzeb na tamtejszym cmentarzu. W pogrzebie, jako przedstawiciel literatów wziąłem udział samoczwór. Byli także pisarze - Harry Duda, Małgorzata Sobolewska i Teresa Nietyksza. - Panitz stworzył dla naszej katedry dzieło, które niczym klejnot będzie trwać wieki – powiedziałem.
Dwa lata temu opublikowałem w "Indeksie", piśmie Uniwersytetu Opolskiego, wiersz o drzwiach do świątyni: - Adi pomagał mi rozszyfrować piktogramy na nich zawarte. Początkowo trudno było to zrozumieć. Potem odczytałem sens tego dzieła, zobaczyłem ponadczasowy korowód chrześcijaństwa, który podąża przez ludzkość. Napisałem o tym wiersz, sprawiając Adiemu wielką przyjemność.

Opolscy rzeźbiarze tak mówią –był znakomitym gawędziarzem, który potrafił skupiać na sobie uwagę i zadawać pytania. Trudne pytania zarówno z historii sztuki, o której wiedział bardzo dużo, jak i pytania egzystencjalne. Byliśmy pod ogromnym wpływem fascynacji Adolfem Panitzem i w tym sensie dużo mu zawdzięczaliśmy. On na wielu ludziach wywarł wielki wpływ. Podobnego zdania są artyści opolskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków dodając - Adolf był człowiekiem, z którym można było coś zrobić. To on zaprojektował tablicę upamiętniającą Krzysztofa Buckiego, którą uroczyście odsłoniliśmy. Zostanie po nim na Opolszczyźnie wiele śladów. Miał dużą wiedzę artystyczną i technologiczną. A także swoje zdanie, którego umiał bronić tak, by było ono respektowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.