Facebook Google+ Twitter

Pożegnanie pierwszej ofiary katastrofy w Halembie

Siedem dni temu z kopalni Halemba ratownicy wydobyli ciało górnika. Dziś odbył się pogrzeb. Ziemia przyjęła jego ciało, tym razem już na zawsze. W pogrzebie 47 letniego Andrzeja Giemzy uczestniczyło ok. 600 osób, górnik osierocił trójkę dzieci.

1 z 47 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Msza św w kościele Św. Barbary fot. W.Janowicz
Msza św w kościele Św. Barbary fot. W.Janowicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Szczególnie za te krytyczne. Reportaż odniósł nadspodziewany skutek w postaci dyskusji.
Przyjmuję z pokorą wszelkie komentarze i cieszę się , że materiał nie pozostał bez echa. Oczywiście , że miałem obiekcje co do zdjęć ukazujących twarze pełne bólu, szczególnie rodziny. W moim mniemaniu ( może się mylę ) takie ujęcia urosły w mojej głowie do rangi symbolu. Jeszcze raz dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2006 23:51

Witku, dołączę się i ja do dyskusji. Bardzo prawdziwie przedstawiłeś nam tragedię na Śląsku po tym, jak się zdarzyła. Byłam ci bardzo wdzięczna za to, że opisałeś to wszystko bez dziennikarskiej sensacji, szukania na siłę tematu, żeby wybić swoją relację spośród innych. Symbolizm Twoich tekstów był dla mnie bardzo ważny, sprawiał, że były one inne, lepsze, niż cała reszta.
Co do zdjęć, myślę, że przy symbolizmie należało pozostać. Uważam, że piękny fotoreportaż ułożyłbyś ze zdjęć: św. Barbara,wieniec - ostatnie pożegnanie, jeden górnik przy karawanie, światło górniczej lampy jako ostatnie pożegnanie, zaciśnięte ręce, szyb kopalni Pokój. Wspaniale komponowałyby się one z konwencją poprzednich tekstów. I mimo, że niedoskonałe technicznie, miałyby doskonały wyraz. Minusa nie stawiam, ale proszę, nie zmierzaj (nawet nieświadomie) ku sensacyjności!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że w24 to zły serwis do publikacji takich zdjęć. Ogólnie, niektóre z nich nie powinny się znaleźć nawet w bazie danych najbardziej kontrowersyjnych gazet i portali. Co do oceny technicznej zdjęcia, wszystko co trzeba, napisał Ambro. Błędy techniczne i, jeśli można to tak ująć, merytoryczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zupełnie nie podoba mi się idea umieszczenia tutaj zdjęć twarzy najbliższej rodziny. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witoldzie - doceniam Twoje zaangażowanie i świetne teksty. Ale jestem zażenowana widząc na tych zdjęciach zrozpaczoną rodzinę. Czuję się jak podglądaczka. Dlatego nie czytuję tabloidów. Część zdjęć nie powinna się tu znaleźć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, że taka dyskusja się tu rozpoczęła! O to m.in. chodzi w dziennikarstwie obywatelskim. Tu szukamy granicy między chłodną obecnością, poszanowaniem praw ludzi fotografowanych, a nachalnym pościgiem za newsem, kreacją uprawianą przez tabloidy. Przykłady? Proszę bardzo? Wyobrażam sobie czołówkę w najpoczytniejszej gazecie kraju ze zdjęciem zapłakanej wdowy (zbliżenie w środku galerii) oraz fotką pracodawcy. Do tego krzykliwy, jak zwykle tytuł, najlepiej czarny lub żółty: "Oprawca", np. z podtytyłem "To przez takich jak on na Śląsku płaczą wdowy!"

Dyskusja ile można pokazać, jest zatem jak najbardziej na miejscu. My - redakcyjna zapora - wyciągamy z takich dyskusji stosowne wnioski. Niniejszym informuję autorów, że utwierdza nas to w przekonaniu, że nie musimy publikować wszystkiego co nadeślecie. Teraz proporcja jest 6, 7 na 10 nadesłanych tekstów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witoldzie jestem zdziwiony, że nie rozgraniczyłeś tych zdjęć, które tu w żadnym wypadku być nie powinny!!! "Syn Krzyś", "Łzy", "Żona, syn i brat", "Sieroty" oraz "Żona" - tych zdjęć nie powinno być!!! Oni cierpią i niech mają chwilę prywatności... Wydaje mi się, że ty nie chciałbyś być na miejscu tej rodziny i być fotografowany w tak osobistej chwili...

Piszesz "Przepraszam , ale to nie ja redaguje stonę, moim zadaniem jest przesłanie materiałów" - okey, zgadza się ale ty jesteś autorem galerii i sam powinieneś dokonać selekcji. Przykro mi ale daje dużego "minusa".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umieszczanie powyższych zdjęć w takiej liczbie i w niektórych ujęciach jest, według mnie, takim samym nietaktem, jak ocenianie tu ich jakości, choćby nie wiem, jak dobra była.

Nie zabierajmy ludziom prawa do prywatności i intymności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako autor zdjęć powinieneś sam dokonać ostatecznej selekcji, jest to część procesu przygotowywania fotografii do publikacji. Rolą redaktora jest zgłaszanie uwag i zastrzeżeń, lecz na pewno nie wyręczanie fotografa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę jeszcze dodać, że przesyłając materiał do redakcji prosiłem o wybranie paru zdjęć okazało sie jednak, że redakcja wybrała wszystkie. Przepraszam , ale to nie ja redaguje stonę, moim zadaniem jest przesłanie materiałów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.