Facebook Google+ Twitter

Pożegnanie profesora Skubiszewskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-18 08:47

W czwartek w Warszawie przyjaciele i bliscy pożegnają profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, pierwszego ministra spraw zagranicznych Trzeciej Rzeczpospolitej.

Profesor Adam Daniel Rotfeld podkreśla, że lista zasług Skubiszewskiego jest bardzo długa i mógłby wymieniać je bez końca. Rotfeld, również były minister spraw zagranicznych, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Krzysztof Skubiszewski był człowiekiem wyjątkowym wśród szefów polskiej dyplomacji. Wspomina, że był bardzo pracowitym, decyzyjnym dyplomatą. Sam często do późnej nocy pisał przemówienia i niektóre dokumenty.

Profesor Krzysztof Skubiszewski był recenzentem pracy doktorskiej Adama Rotfelda. Znali się od lat 60-tych. Profesor Rotfeld wspomina, że jego poprzednik na stanowisku szefa dyplomacji był człowiekiem z innej epoki - dyplomatą na wzór elit politycznych Drugiej Rzeczpospolitej. Mimo zmęczenia, zawsze odpowiadał na każdy list i telefon.

Profesor Skubiszewski zmarł 8 lutego w Warszawie. Wybitny polityk i prawnik, szef dyplomacji w latach 1989-1993 miał 83 lata.

Był jednym z twórców polsko-niemieckiego pojednania. Węłęóraz z ministrem spraw zagranicznych Hansem Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie. W okresie jego urzędowania zostały zapoczątkowane rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.