Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

456 miejsce

Pożegnanie tytułów na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego

Lipiec to w Teatrze Dramatycznym w Warszawie czas pożegnań z niektórymi spektaklami.

Po raz ostatni do głosu dojdzie destrukcyjna siła miłości ("Coming out"), Chris Keller zada pytanie o cenę materialnego sukcesu ("Wszyscy moi synowie"); maestro Bogusławski będzie uczył aktorów z Wilna, jak grać Moliera ("Szalbierz"), Koba zorganizuje napad na konwój pieniędzy ("Młody Stalin"), a glazurnik z gazrurką wyruszy na pomoc żydowskim zombies ("Noc żywych Żydów").

György Spiró "Szalbierz" w reżyserii Gábora Máté (13 lipca, scena Gustawa Holoubka)

"Szalbierz" / Fot. Teatr DramatycznyAkcja sztuki rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę "Świętoszka" ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Witoldowi Dębickiemu partnerują m.in.: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.


Igor Ostachowicz "Noc żywych Żydów" w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (18, 19 lipca, scena Gustawa Holoubka)

Wyobraźcie sobie, że z piwnic waszego bloku wychodzą martwi Żydzi, żeby zemścić się na mieście, które o nich zapomniało. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali żydowscy zombies - kapitan polskiego wojska - ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby goście bez rąk i z przestrzelonymi twarzami ruszyli na shopping do Arkadii? A gdyby okazało się, że trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater "Nocy żywych Żydów". W głównych rolach Marek Kalita, Agnieszka Roszkowska i Katarzyna Herman.


Tadeusz Słobodzianek "Młody Stalin" w reżyserii Ondreja Spišaka (25, 26 lipca, scena Gustawa Holoubka)

Gangsterska opowieść w rytmie lezginki. Młody rewolucjonista, poeta i niedoszły ksiądz w walce o sprawiedliwość sięga po brutalne metody. Wybuchy bomb, brawurowe ucieczki, podróże z fałszywym paszportem znaczą jego drogę. Kiedy idealista zmienia się w politycznego gracza?

Sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana wydarzeniami z życia młodego Stalina, rozgrywa się w ciągu roku w Gruzji, Wiedniu, Krakowie i Londynie, kiedy stara Europa się już skończyła, a nowa jeszcze nie zaczęła. Autor pokazuje zaplecze rewolucji i bohatera, który podporządkowuje sobie rzeczywistość. W roli Stalina Marcin Sztabiński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.