Facebook Google+ Twitter

Pożegnanie żołnierza i sanitariusza poległych w Afganistanie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2011-01-23 14:38

Żołnierze i pracownicy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie pożegnali w niedzielę st. szer. Marcina Pastusiaka i cywilnego ratownika medycznego Marcina Knapa, którzy zginęli w sobotę w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podczas patrolu w prowincji Ghazni.

W ataku, do którego doszło w południowo-wschodniej części prowincji Ghazni, zostały ranne także dwie inne osoby. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Uroczystość pożegnalną w bazie Ghazni rozpoczęła msza żałobna."Oddali swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi" - powiedział ks. kpt. Rafał Kaproń. Przypomniał, że krótko przed tragicznym wydarzeniem, ś.p. Marcin Knap udzielał pomocy medycznej jednemu z afgańskich policjantów. "Do końca swojego życia wypełniał zadanie, które zostało mu postawione" - mówił ks. kpt. Rafał Kaproń.

"Przyjechaliście tutaj, tak jak my wszyscy, żeby pomagać ludziom. Myślę, że mieliście wiele satysfakcji, z tego co robiliście. Że tak, jak i reszta z nas mieliście tę satysfakcję, widząc uśmiechy dzieci i dorosłych. Mieliście wiarę do końca w słuszność tego, co robicie. I tej wiary nie może nam tutaj zabraknąć" - mówił podczas ceremonii pożegnania dowódca VIII zmiany Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. "Żołnierz polski może walczyć za wolność wielu narodów. Ale umiera zawsze dla Polski" - powiedział dowódca polskiego kontyngentu.

W ceremonii pożegnalnej, obok polskich żołnierzy i pracowników uczestniczyli również żołnierze amerykańscy oraz pracownicy zatrudnieni w bazie.

St. szer. Marcin Pastusiak jest 23. polskim żołnierzem, który poległ w Afganistanie. Służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Była to jego druga misja zagraniczna, w 2008 r. służył w Libanie. Był kawalerem, miał 26 lat.

Marcin Knap był ratownikiem medycznym. Miał 34 lata. Pozostawił żonę. Jest pierwszym cywilem, który zginął w Afganistanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.