Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2212 miejsce

Poziom matury z matematyki to materia polityczna

Współautorzy: Piotr Jaguś Dariusz Stolicki

Na temat poziomu matur mówi się wiele. W tym roku największą uwagę skupiła na sobie matura z matematyki, która okazała się stosunkowo łatwa. Jeszcze trwają egzaminy pisemne, a już rozpoczęły się dyskusje o stopniu trudności tegorocznych matur.

V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Krakow-V_LO_wejscie.jpgNajwiększym miernikiem poziomu tegorocznych egzaminów maturalnych będą oczywiście ich wyniki, lecz już teraz można usłyszeć opinie uczniów i nauczycieli na temat trudności matur. - Matura podstawowa z polskiego była łatwa, dzień wcześniej czytałem opracowania lektur podanych później w tematach maturalnych. Miałem więc ułatwione zadanie. Powtarzałem materiał solidnie przez około miesiąc i uważam, że włożona praca zaprocentuje - mówi Piotrek, tegoroczny maturzysta.

Jeśli chodzi o matematykę, Piotrek nie jest już tak optymistycznie nastawiony. Nie mówi, że poszło mu dobrze, ale stwierdza, że zdał na pewno. - Matura nie była dla mnie łatwa chyba dlatego, że średnio lubię ten przedmiot i nigdy nie miałem nauczyciela, który zachęciłby mnie do niego - tłumaczy.

Jacek Dymel, nauczyciel matematyki w V LO w Krakowie poziom trudności matury podstawowej z tego przedmiotu określił jako łatwy. Jego koledzy uczący w szkołach gimnazjalnych dawali testy maturalne do rozwiązania swoim uczniom, praktycznie wszyscy bez problemu uzyskiwali wyniki pozytywne. - Większość uczniów dobrych gimnazjów zdałoby maturę podstawową bez problemu - mówi dr Dymel.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak łatwe zadania wynikają z obaw ich autorów o zbyt duży odsetek niezdanych. - Poziom matury z matematyki to materia czysto polityczna - mówi Dymel. Doktor widzi też pewną zależność między obniżeniem poziomu z tego przedmiotu, a liczbą osób dopuszczonych do matury. - Około 92 proc. Polaków podchodziło do egzaminu z matematyki, podczas gdy w Niemczech było to zaledwie 30 proc. - tłumaczy Dymel. Nauczyciel zwraca też uwagę, że trzyletnie liceum nie wpływa pozytywnie na poziom nauczania. - Trzyletnie liceum jest za krótkie. Szczególnie sytuacja ta odbija się na matematyce. Po gimnazjum uczniowie prezentują zwykle niski poziom, mają niewiele czasu na "wyskoczenie wyżej" - dodał.

Lidia Morel, nauczycielka języka angielskiego z VIII Liceum Profilowanego w Krakowie, ocenia, że nie zmienił się poziom trudności ustnej matury z angielskiego. - Matura rozszerzona z języka angielskiego prezentowała odpowiedni poziom. Obrazki były podchwytliwe, należało zwracać baczną uwagę na szczegóły - mówiła Wiadomościom24.pl. Choć jak przyznaje, są takie pytania, które na maturze znaleźć się nie powinny, bo są zbyt banalne. Należą do nich pytania typu: "Skąd jesteś?", "Jakie masz hobby?".

Za stosunkowo łatwą uznał maturę z WoS prof. Marek Bankowicz, wykładowca Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśla przy tym, że wprawdzie nigdy nie uczył w liceum i nie orientuje się w wymaganiach co do przedmiotu, ale nie sądzi, by poziom był bardzo wygórowany. Jest on raczej optymalny.

Egzaminatorom z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych trudno jeszcze wypowiadać się na temat matury, gdyż dotychczas nie zostały opublikowane klucze odpowiedzi (te pojawią się na stronach CKE, gdy zakończy się sprawdzanie prac pisemnych ze wszystkich przedmiotów). Zwracają uwagę na to, że wiele będzie zależało od tego czy kryteria oceniania będą restrykcyjne, czy też liberalne. Poza tym podkreślają, iż jakkolwiek zawsze przy okazji matury (szczególnie z przedmiotów humanistycznych) narzeka się na sztywność klucza, to tak naprawdę jest on na tyle elastyczny, że pozwala nauczycielowi doszukać się wielu elementów z pracy maturzysty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Matematykę w ostatnich latach zaniedbano. Ciekawe kto jest za to odpowiedzialny. PO obojętnie na to patrzyło?! A ma być nowoczesne państwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.