Facebook Google+ Twitter

Poziom wód w morzach i oceanach wzrośnie o 3 metry? Naukowiec wieszczy zatopienie całych połaci ziemi

W ciągu zaledwie 50 lat poziom wód na Ziemi może podnieść się nawet o ponad 3 metry. Jak powszechnie wiadomo wyższy poziom mórz i oceanów stanowi duże zagrożenie, szczególnie dla wysp.

https://flic.kr/p/bEFMm7 / Fot. Gemma Stiles/CC BY 2.0Według wykładowcy z Uniwersytetu Columbia i byłego naukowca NASA - Jamesa Hansena poziom wód na Ziemi wzrósł znacznie bardziej niż w historycznych epokach z jej dziejów. Dzieje się tak mimo nieznacznego wzrostu temperatur. Gdy w wyniku globalnego ocieplenia temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza poziom zwiększy się nie o 45 cm, jak przewidywano, lecz o całe 3 metry.

W wyniku ocieplenia klimatu i wód oceanicznych topnieją antarktyczne lodowce. Utarta lodu z Antarktydy może się dodatkowo podwoić w przeciągu 10 lat. James Hansen twierdzi również, że zagrożenie dotyczy całej cywilizacji ludzkiej, która może zachwiać się ekonomiczne w wyniku przymusowych migracji ludzkich, utraty zasobów naturalnych itp.

Jednak badania Hansena zakładają wydarzenie się najczarniejszego scenariusza. Nie wyklucza on tego, że losy Ziemi mogą potoczyć się inaczej i zmiany nie nastąpią tak gwałtownie i tak dramatycznie.

Ekspert od spraw związanych z geologią z Princeton University, Michael Oppenheimer oraz członek Narodowego Centrum do Badań Nad Atmosferą, Kevin E. Trenberth podeszli dość sceptycznie do badań i założeń James Hansena, uważając, że prawdopodobieństwo ziszczenia się takiego scenariusza nie zostało dostatecznie udowodnione.

Czytaj także: Rajskim Malediwom grozi potop. Cały kraj może znaleźć się pod wodą


Jednak wzrost wód nawet o 1,8 m jest w stanie zatopić wiele wysp czy sporą część Ameryki, a pozostałe narazić na liczne sztormy i zagrożenia pogodowe. Około 40 dużych amerykańskich miast znajduje się w tym momencie 3 metry nad poziomem morza. Jeśli scenariusz Hansena się potwierdzi, znikną całkowicie pod wodą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.