Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznać kino - zrozumieć Rosję. Kino Świt zaprasza na przegląd filmu rosyjskiego

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Paweł Sky
Kino rosyjskie to obecnie bez wątpienia jedna z najciekawszych kinematografii świata. Kino "Świt" zaś już w lutym zaprasza na przegląd filmu rosyjskiego pod hasłem "Zrozumieć Rosję".

Co roku z olbrzymiej rosyjskiej produkcji filmowej dociera do Polski zaledwie kilka filmów, które przeważnie wyświetlane są krótko i z reguły w kinach studyjnych, przez co polski widz nie może wyrobić sobie zdania na temat kinematografii naszego sąsiada.

Kino "Świt" stara się raz do roku zapełnić tę lukę i zebrać ciekawy zestaw filmów, który będzie pewnym przekrojowym spojrzeniem na to, co najciekawszego dzieje się w filmowym świecie rosyjskim. Już po raz ósmy w dniach 20 - 25 lutego w ramach 8. Przeglądu Kina Rosyjskiego "Zrozumieć Rosję" widzowie, którzy odwiedzą kino "Świt" będą mogli zobaczyć nowe i starsze rosyjskie produkcje, wysłuchać prelekcji i porozmawiać o obejrzanych filmach.

A w tym roku będzie co oglądać. Już same nazwiska mówią nam wiele: Zwiagnicew, Bałabanow, Michałkow, Bodrow (młodszy). Wielką reklamę kinu rosyjskiemu zrobił ostatnio przenikliwy w wymowie i zakazany w Rosji "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, który także zobaczymy w "Świcie". Film owacyjnie przyjęty przez publiczność europejską daje nam niezwykle czarny obraz Rosji współczesnej.

Również daleki od sielanki obraz współczesnej Rosji przynosi nam też film Aleklsandra Wieledinskiego "Geograf przepił globus". W lżejszym dużo nastroju o współczesnej Rosji mówi Anna Melikian w filmie "Mars", uciekając po trosze do poetyki baśni. Z kolei film "Rosja 88" to pierwszy film rosyjski o rodzimych neofaszystach. Szerszą podbudowę kulturową i historyczną do zrozumienia współczesnej Rosji daje niezwykły film Nikity Michałkowa "Anna od 6 do 18", w którym rosyjski mistrz zestawia dorastanie swej córki Anny z przemianami społeczno-politycznymi w Rosji, rysując nam spójną wizję systemu niszczącego naród rosyjski i odbierającego mu z premedytacją tożsamość, historię, kulturę, religię. Warto też zwrócić uwagę na kultowy film "Igła" z gwiazdą rocka Wiktorem Cojem, a także innym muzykiem zaczynającym karierę filmową - Piotrem Mamonowem. Miłośnicy przedwcześnie zmarłego Aleksieja Bałabanowa na pewno z przyjemnością obejrzą jeden z jego pierwszych filmów "Radosne dni".

Tradycyjnym uzupełnieniem przeglądu w Świcie będą prelekcje Mikołaja Wojciechowskiego, wybitnego znawcy filmu rosyjskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto