Facebook Google+ Twitter

Poznaj "Flotę GUŁagu" Martina J. Bollingera

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-10-14 20:32

"Flota Gułagu" Martina J. Bollingera to bardzo rzetelna praca godna wnikliwej, uważnej lektury. Dowiadujemy się z niej o wielu nieznanych szerzej faktach, których dotąd nie przedstawił żaden autor pamiętników z sowieckich łagrów.

 / Fot. Okładka książkiPodczas słynnej akcji ratowania rozbitków z "Czeluskina" nikt się nie dowiedział tego, co za wszelką cenę władze ZSRR starały się ukryć przed światem. Dlatego nie przyjęły oferty pomocy Amerykanów, którzy by na pewno odkryli drugi, uwięziony w lodach statek wiozący ludzi do łagrów.

Ogłoszono powodzenie akcji ratunkowej, ale ukryto prawdę o największej katastrofie morskiej z kilkoma tysiącami tonących i zamarzniętych więźniów. Opis tego historycznego faktu rozpoczyna drobiazgowy katalog fotografii, map, dokumentów i diagramów z historią floty służącej do morskich transportów przymusowych robotników do najcięższych obozów pracy.

Najgłośniejszy z nich, to Kołyma, do której nie wiodła żadna droga lądowa. Konieczność wydobywania odkrytych bogactw naturalnych, w tym złota, spowodowała, że władza radziecka musiała znaleźć sposób na dostarczenie na to miejsce tysięcy tanich robotników. Najprościej było oskarżyć i skazać uczonych inżynierów, konstruktorów, a także wysoko wykwalifikowanych pracowników z fabryk zsyłając ich na teren wielkiej budowy socjalizmu. Właśnie w ten prosty sposób zbudowano Kanał Białomorski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja zachęcająca do lektury. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z obszernej recenzji mogę jedynie stwierdzic, że jest to lektura obowiązkowa dla pasjonatów historii. Autor rzeczywiście rzuca nowe światło na historię radzieckich zsyłek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.