Facebook Google+ Twitter

Poznaj genezę uroczystości Bożego Ciała

Czwartek, Boże Ciało, dla jednych dzień wolny od pracy, dla innych zamknięte sklepy i utrudniony ruch na ulicach, a jeszcze innych długi majowo-czerwcowy weekend. I jakby zapomina się o tym, że to przede wszystkim święto kościelne.

Boże Ciało - tak w tradycji ludowej nazwano uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest tzw. świętem ruchomym, obchodzonym 60 dni po Wielkanocy.

 / Fot. commons.wikimedia.orgTradycja Bożego Ciała związana jest z procesją po mszy świętej. Wierni przechodzą do czterech specjalnie wybudowanych na tę okoliczność ołtarzy, przy których odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Trasę procesji dzieci posypują kwiatami, niesione są święte obrazy, kościelne sztandary oraz monstrancja. Przejściu towarzyszy śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Tradycja Bożego Ciała sięga przełomu XI i XII wieku i wyrosła na gruncie adoracyjnych tendencji pobożności eucharystycznej. W 1391 roku papież Bonifacy IX zalecił, aby Boże Ciało obchodzić wszędzie, nawet tam, gdzie dotąd tego nie czyniono. W Polsce to święto obchodzimy od 1320 roku.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Poprawka, trzech galerii, w tym dwie nadzwyczaj długie..., wystarczyłyby na kilka nieobecnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I doczekaliśmy się aż dwóch fotorelacji z wczorajszych procesji, co niezbicie potwierdza kondycje serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, ja widzę Panie Krzysztofie tylko jedną fotorelację - faktycznie ponad 90 ujęć - która ukazała się dopiero po moim wpisie. Przed rokiem posypało się tych galerii mnóstwo. Czy to znak czasów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to nikt, Panie Darku, niektórzy nawet po siedemdziesiąt kilka zdjęć dodali...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy w tym roku nikt nie fotografował procesji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święty sakrament ? odwraca całkowicie uwagę od Bożego ciała , poplątane z pomieszaniem , a tradycja to tradycja a nie fakt. Dzielą Chrystusa że nam ludziom grzesznym swoje ciało ofiarował abyśmy mogli mieć pewność zbawienia . Nowe przymierze jest zawarte we krwi Chrystusa , nowe życie itd. Oddzielcie plewy od ziaren pszenicy . Amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak tu oddzielić sacrum od profanum? Święto kościelne, zresztą nie jedyne, ale "przyklepane" przez cały majestat państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.