Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię parkour i free-running

Paweł Świderski
Paweł Świderski
Licencja- Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2009PKTO.jpg?uselang=pl
Licencja- Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2009PKTO.jpg?uselang=pl
L'art du deplacement i free-running (sztuki pokonywania przeszkód) stają się na świecie coraz bardziej popularne. Ta moda dotarła również do Warszawy.

Oba rodzaje sportu, parkour i free-running są sztuką przemieszczania się, jednak obecnie są to dwie oddzielne dyscypliny.

Parkour jako nowa forma spędzania wolnego czasu pojawił się w latach 90. Początkowo używano terminu „L'art du deplacement”, bądź PK. Za twórcę tej formy sportu uważa się Davida Belle'a. Przyjaciel Belle'a Hubert Kounde zaproponował nowe słowo. Wywodziło się ono z Parcours du Combattant, klasycznej metody treningu wojskowego.

Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód w jak najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca PK to tracer (forma męska) bądź traceuse (forma żeńska). Celem osób uprawiających ten rodzaj sportu, jest efektywne poruszanie się po okolicy, co może być zastosowane w przyszłości w sytuacjach zagrożenia życia.

Free-running jest określeniem wymyślonym przez Guillaume Pelletiera, zaangażowanego w tworzenie projektu Jump London w 2003 roku.
Pierwotnie miała to być anglojęzyczna wersja terminu Parkour. Jednak z biegiem czasu wersja Pelletiera zaczęła odbiegać od swojego pierwowzoru. Za prekursora tego alternatywnego sportu uważa się Sebastiana Foucana. Styl dąży do piękna, gracji i płynności. Celem free-runnera jest stworzenie oryginalnego ruchu, poprzez pokonywanie różnych przeszkód i interakcję z różnorodnymi obiektami.

Dziś free-running cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Z kolei na warszawskiej Starówce osoby uprawiające parkour. Pewnie podobnie jest w innych wielkich miastach naszego kraju.
W 2004 roku powstało stowarzyszenie Parkour United. Ich ideą jest rozwój i promocja alternatywnych aktywności sportowych oraz edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego trybu życia.

Parkour United prowadzi zajęcia w Warszawie dla różnych grup wiekowych (od 16 lat, 5-16, Action Team - grupa najbardziej elitarna, złożona z najbardziej utalentowanych osób uprawiających parkour i free-running). Dzięki inicjatywie powstało w Warszawie kilka obiektów sportowych dedykowanych parkourowi oraz free-running:
- Skwer Sportów Miejskich Bemowo
- Skwer Śródmieście
- Park Sportowy Białołęka

Nowe style sportowe dostrzega również Red Bull. 30 września odbyły się zawody z cyklu Red Bull Art of motion na greckiej wyspie Santorini. 21 zawodników wystąpiło na oczach 2,5 tys. widzów. Zwyciężył Łotysz Pavels Petkuns. Na kolejnych miejscach uplasowali się Marcus Gustaffson (Szwecja) i Jason Paul (Niemcy).

Ten skalisty klif jest marzeniem każdego tracera - powiedział zwycięzca, który sprawił sobie prezent na 20. urodziny. Tor przeszkód miał 260 metrów. Prowadził przez dachy, kopuły kościołów, tarasy i baseny. Tracerzy przebywali trasę w niecałe 2 minuty, a ostatni skok zaliczali do basenu. To pokazuje jak bardzo jest to widowiskowy sport.

Z całą pewnością warto śledzić dalsze rozprzestrzenianie się parkour i free-running. Są to nowe, alternatywne dyscypliny sportu, które każdy może uprawiać.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto