Facebook Google+ Twitter

Poznaj historię parkour i free-running

L'art du deplacement i free-running (sztuki pokonywania przeszkód) stają się na świecie coraz bardziej popularne. Ta moda dotarła również do Warszawy.

Licencja- Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2009PKTO.jpg?uselang=pl / Fot. Patrick DepOba rodzaje sportu, parkour i free-running są sztuką przemieszczania się, jednak obecnie są to dwie oddzielne dyscypliny.

Parkour jako nowa forma spędzania wolnego czasu pojawił się w latach 90. Początkowo używano terminu „L'art du deplacement”, bądź PK. Za twórcę tej formy sportu uważa się Davida Belle'a. Przyjaciel Belle'a Hubert Kounde zaproponował nowe słowo. Wywodziło się ono z Parcours du Combattant, klasycznej metody treningu wojskowego.

Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód w jak najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca PK to tracer (forma męska) bądź traceuse (forma żeńska). Celem osób uprawiających ten rodzaj sportu, jest efektywne poruszanie się po okolicy, co może być zastosowane w przyszłości w sytuacjach zagrożenia życia.

Free-running jest określeniem wymyślonym przez Guillaume Pelletiera, zaangażowanego w tworzenie projektu Jump London w 2003 roku.
Pierwotnie miała to być anglojęzyczna wersja terminu Parkour. Jednak z biegiem czasu wersja Pelletiera zaczęła odbiegać od swojego pierwowzoru. Za prekursora tego alternatywnego sportu uważa się Sebastiana Foucana. Styl dąży do piękna, gracji i płynności. Celem free-runnera jest stworzenie oryginalnego ruchu, poprzez pokonywanie różnych przeszkód i interakcję z różnorodnymi obiektami.

Dziś free-running cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Z kolei na warszawskiej Starówce osoby uprawiające parkour. Pewnie podobnie jest w innych wielkich miastach naszego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.