Facebook Google+ Twitter

Poznaj kulturę sąsiada, czyli na polsko-ukraińską nutę w Czarnem

Wspólny śpiew, owacje i świetna zabawa towarzyszyły koncertowi utworów biesiadnych "Na polską i ukraińską nutę". Od lat tego typu wydarzenia cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Czarnego i okolicznych wioseczek.

Koszaliński chór Potik - koncert w Czarnem: "Na polską i ukraińską nutę". / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoZespół ludowy Serenada - Czarneńskie Centrum Kultury w Czarnem. / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoNiecodzienne wydarzenia kulturalne miało miejsce w Czarneńskim
Centrum Kultury. W małej pomorskiej gminie kultywuje się tradycje ukraińskiej mniejszości narodowej. Tym razem był to koncert utworów biesiadnych pod wspólnym tytułem "Na polską i ukraińską nutę". Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe: Serenada i Pomorzanki. Gościnnie wystąpił zespół Zadry i chór ukraiński z Koszalina Potik. Dwa pierwsze zespoły mają bardzo długi staż istnienia, ponieważ już prawie od 30 lat prezentują się na scenie, a mowa o Pomorzankach i zespole Zadry. Natomiast istniejące od dwóch lat Serenada i Potik także osiągają znaczące sukcesy na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach ludowych. Na uwagę zasługuje koszaliński chór, który powstał z inicjatywy ukraińskiej mniejszości narodowej. Obecnie liczy 30 osób, a w swoim repertuarze ma utwory o tematyce patriotycznej, miłosnej, religijnej, żartobliwej i biesiadnej. Kierownikiem chóru jest Mirosław Stach, a niezmiernie dynamicznym dyrygentem Borys Kisielewski. W swoim niespełna dwuletnim istnieniu chór wystąpił około 30 razy na wielu przeglądach i okolicznościowych imprezach. Niezwykle dynamiczny koncert wpłynął na entuzjastyczne zachowanie publiczności. Wielkie brawa, owacje, wspólne śpiewanie stanowiły klimat tak ważnego wydarzenia kulturalnego w życiu gminy Czarne. Na uwagę zasługuje również fakt, że tradycją stały się wspólne posiłki po tego typu przedsięwzięciach. Dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Domisławia i Wyczech wszyscy uczestnicy koncertu, oprócz strawy duchowej, mogli również posilić ciało.

Tego typu wydarzenia mają już swoja historię. A wszystko zaczęło się za sprawą Marzeny Kaczmarskiej - dyrektora Czarneńskiego Centrum Kultury. To ona właśnie ze swoimi współpracownikami trzy lata temu rozpoczęła odkrywanie i prezentowanie kultury ukraińskiej na terenie gminy Czarne. 4 lipca 2007 roku we wsi Sokole odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia nowo zbudowanego budynku Centrum Integracji Kultury Ukraińskiej. Na uroczystość przybyło wówczas wielu znaczących gości, a mianowicie: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Stanke, członek Zarządu Związku Ukraińców w Polsce Marek Syrnyk i wielu innych przedstawicieli władz gminnych i powiatowych. Kolejnym ważnym wydarzeniem kultywującym tradycje ukraińskie w gminie Czarne była w 2008 roku wigilia polsko-ukraińska w świetlicy wiejskiej w Domisławiu. I tak oto niewielka gmina w województwie pomorskim pokazuje, że warto poznać kulturę sąsiada bez względu na skomplikowaną historię, narodowość i tradycję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.