Facebook Google+ Twitter

Poznaj laureatów 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Podczas uroczystej gali w kinie Kijów.Centrum nowych właścicieli znalazły Złote Smoki, Hejnały, Rogi i Lajkoniki. Wraz ze statuetkami laureaci 57. KFF mają krótszą drogę m.in. do prestiżowego Oscara.

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych podczas 57. KFF / Fot. mat. organizatorówZwycięstwo w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych zapewnił sobie film “Dum Spiro Spero” znanego chorwackiego pisarza Pero Kvesića. „Póki oddycham, mam nadzieję” – brzmi zawarta w tytule łacińska sentencja. Wyrazem nadziei jest właśnie ten film, nakręcony przez twórcę zmagającego się z ciężką chorobą płuc. Zapis codziennej walki przypomina szczególny rodzaj wideobloga – przepełnionego autoironią oraz błyskotliwymi komentarzami na temat życia i śmierci. Jury pod przewodnictwem Pawła Łozińskiego, wręczyło prestiżową nagrodę Złotego Rogu reżyserowi, który pokazuje nam piękno życia i miłości odnajdując w sobie odwagę do zmagania się z własną śmiertelnością w sposób pełen humoru i godności.

Srebrne Rogi dla reżysera średniometrażowego i pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymali odpowiednio: Audrius Stonys za film “Kobieta i Lodowiec” (Litwa, Estonia) oraz Lissette Orozco za film “Pakt Adriany” (Chile).

Laureatem najstarszego festiwalowego konkursu – Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych - został szwajcarsko-argentyński dokument “Przy stadionie”. To wzruszające świadectwo miłości matki do syna pomimo wszystko. Jury, któremu przewodziła Agnieszka Smoczyńska, przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka za realistyczne i pełne szacunku pokazanie intymności pomiędzy członkami rodziny żyjącymi w ubogich i niebezpiecznych warunkach. Film otrzymał także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego i skróconą drogę do zdobycia oscarowej nominacji.

Srebrne Smoki, to nagrody przyznawane najlepszym filmom krótkometrażowym reprezentującym wszystkie filmowe gatunki konkursu. Srebrnym Smokiem za najlepszy filmu dokumentalny została nagrodzona Tessa Louise Pope za film “Źródło kłopotu” (Holandia). Najlepszym filmem animowanym został uznany “Dziwny Przypadek” (Polska), Zbigniewa Czapli. Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymał Kaveh Mazaheri za film “Retusz” (Iran).

Najlepszym dokumentalnym filmem muzycznym i tym samym laureatem nagrody Złotego Hejnału, decyzją Jury pod przewodnictwem Gitty Gsell (Szwajcaria), został amerykańsko-niemiecki dokument “Kiedy Bóg śpi” o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu. Film jest portretem niespokojnego artysty, który musi się ukrywać i często zmieniać swój wygląd, lecz mimo wszystko nie przestaje grać. Ta poruszająca historia w połączeniu z tekstami piosenek oraz napięciem i rytmem filmu, pozwoliła stworzyć mistrzowski dokument muzyczny, który wciąga widza od początku do końca - mówiła ze sceny przewodnicząca jury Gita Gsell.

Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim otrzymał film “Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka – dokumentalny film drogi, który w zabawny i ciepły sposób opowiada o niezwykłej relacji matki i syna przemierzających Polskę i Niemcy w celu odtworzenia zdarzeń z przeszłości. Jury, pod przewodnictwem Dariusza Jabłońskiego, doceniło film za “ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”.

Najlepszym polskim filmem dokumentalnym został “Obcy na mojej kanapie” (Polska) Grzegorza Brzozowskiego. Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego polskiego filmu animowanego otrzymał Zbigniew Czapla za film “Dziwny Przypadek”, który tym samym stanął na podium w dwóch konkursach. Nagrodę dla najlepszego polskiego krótkometrażowego filmu fabularnego otrzymał Damian Kocur za film “Nic Nowego pod Słońcem”.

Nagroda publiczności powędrowała do szwedzko-włoskiego reżysera Erika Gandiniego za film dokumentalny “Chirurg rebeliant”.

Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy wśród 10 najważniejszych europejskich festiwali filmowych rekomenduje filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu.

W trakcie gali wszyscy zgromadzeni w kinie, w geście solidarności podnieśli kartki z napisem Release Oleg Sentsov (uwolnić Olega Sencowa), a Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej i wiceprezes Europejskiego Klubu Producentów przytoczył dramatyczną historię ukraińskiego reżysera. Oleg Sencow w 2014 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy FSB, oskarżony o terroryzm i skazany na na 20 lat łagru. Polska Akademia Filmowa symbolicznie objęła opieką Sencowa, inicjuje działania międzynarodowe i apeluje publicznie do władz rosyjskich.

mat. prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.