Facebook Google+ Twitter

Poznaj lokalizację swojej atomówki

Ministerstwo gospodarki rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego wpływu na środowisko. Można sprawdzić, gdzie powstaną elektrownie nuklearne.

Potencjalne lokalizacje elektrowni atomowych w Polsce / Fot. http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12331/Zalacznik_analiza_lokalizacyjna.pdf30 grudnia 2010 roku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie planów budowy elektrowni atomowej. Potrwają 21 dni.

Przypomnieć należy, że ta szopka odbywa się co najmniej rok po tym, jak zapadły rządowe decyzje w sprawie budowy. Od maja 2009 roku funkcjonuje zaś urzad pełnomocnika ds. energii atomowej w randze ministra. Nakłady na to ministerstwo jak i reklamę nie są tak duże jak straty społeczeństwa w wyniku likwidowanych właśnie OFE; apetyty ma jednak może i większe. Przydadzą się nasze pieniądze z OFE i z podatków oraz, rzecz jasna, z budżetu.

Konsultacyjna kpina na zatroskanym marsie Tuska i Pawlaka.

Elektrownie atomowe ponoć zwiększą wartość okolicznych gruntów i uczynią okolicznych mieszkańców szczęśliwszymi; skoro tak, nie powinno być problemu ze zdobyciem dla programu społecznej akceptacji. A co będzie, jeśli stosunek społeczności do proponowanych lokalizacji elektrowni społeczność będzie jednak negatywny? Kto poniesie odpowiedzialność za wielomilionowe nakłady, który poniósł budżet?

Jako społeczństwo, na tym wszystkim pewnie znów wyjdziemy jak Zabłocki na mydle, bo - jeśli wnioskować z treści ustawy atomowej - niczego dobrego spodziewać się nie można. Ale polityków mamy przecie nielichy garnitur, znają się na wszystkim dobrze, to i zbudują nam atomówkę świetnie i tanio. A i zarządzać też będą potrafili. Całe szczęście, że przesądzona jest lokalizacja w pobliżu Gdańska. Dominują wiatry zachodnie, więc do Warszawy może nie doleci. Może i gór nie skazi. Gorzej za to będzie z Białowieskim Parkiem Narodowym i projektowanym parkiem na Mazurach. O ludziach nie piszę, gdyż nie bardzo się liczą. Może co najwyżej o tych z ciężkiego więzienia w pobliżu Górowa Iławeckiego.

Warto dodać, że Donald Tusk na ponad 1200 sejmowych głosowań w 2010 r. wziął udział jedynie w kilku.

Załącznik do prognozy oddziaływania na środowisko programu polskiej energetyki atomowej - warianty lokalizacyjne


Rządowa prognoza oddziaływania na środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Władysławie dziękuję za uwagę.
Co warte są konsultacje w związku z Prawem atomowym: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstające prawo atomowe - wyklucza ogólnie obowiązujące procedury; również te w związku z opiniami środowiskowymi; prawdopodobnie mamy więc do czynienia z konsultacjami dla samych konsultacji;
Poruszam problem Białowieży i projektu Mazurskiego Parku Narodowego w kontekście planowanej modernizacji Ustawy o ochronie przyrody - być może środowiska pseudoekologiczne kupią nowelizację tej ustawy polegajacej na odsunięciu samorządów od jakiegokolwiek wpływu na powoływanie kolejnych parków narodowych w zamian za spolegliwość w rozpoczętych właśnie konsultacjach społecznych. Nie takie rzeczy się kupuje i sprzedaje - wiemy, znamy, pamietamy.
Wspominam o ciężkim więzieniu by uświadomić, że dzisiejsze czasy zdecydowanie bardziej hołubią przestępców niż ich ofiary i rzeczywiście potrzebujących (wystarczy porównać dzienny wydatek na penitencjariusza więziennego ze stawką w szpitalu czy domu dziecka). To dobitny przykład co jest ważne dla rządzących.
Aktualnie jest w budowie ok. 85 elektrowni na świecie. Atomowych. Z tego 33 w Chinach, 12 w Rosji, kilka w Indiach; większość w tego typu państwach.
Sprawca tego wszystkiego nawet nie pojawi się w Sejmie.
Będzie komisarzem w KE - tylko kogo tam będzie reprezentował?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.01.2011 00:20

A ile im jeszcze rządzić? Prawdopodobnie mniej niż rok,..no to chyba nie zdążą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W artykule "Dziennikarstwo obywatelskie- jest,czy go nie ma?"złożonego dziś w redakcji napisałem:"znamiennym jest,że ilość odsłon ( czytelników ) i komentarzy jest odwrotnie proporcjonalna do wagi problemu poruszonego w artykule; im bardziej niszowy temat,tym więcej czytających (odsłon) i komentujących." Jak to w Pana zwyczaju, problem jest ważki.No to zobaczymy,czy się mylę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.