Facebook Google+ Twitter

Poznaj "Ludzi ze stali" Michaela Reynoldsa

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-10-01 07:35

Ludzie ze stali? Jacy to ludzie? A może to nie ludzie tylko cyborgi przeznaczone do wykonywania trudnych zadań? Chcesz się dowiedzieć coś więcej? Posłuchaj. Przeczytaj.

Michael Reynolds "Ludzie ze stali. I Korpus Pancerny SS w Ardenach i na froncie wschodnim" / Fot. Okładka książkiCałkiem niedawno wpadła mi w ręce książka Michaela Reynoldsa "Ludzie ze stali: I Korpus Pancerny SS w Ardenach i na froncie wschodnim". Postanowiłam więc ją przeczytać i trochę o niej opowiedzieć.

Lubię historię, a i temat II wojny światowej nie jest mi obcy. Nazwisko autora też dosyć dobrze znane (chyba niewiele jest takich osób, które ani razu nie słyszały o tym emerytowanym generale armii brytyjskiej, piszącym książki wywołujące gorące dyskusje i cieszące się dużym uznaniem wśród czytelników i pośród innych pisarzy). Popularności tej nie ma się co dziwić, albowiem Reynolds jest wielkim znawcą tematu dotyczącej walk i działań wojennych toczących się zwłaszcza w Europie w latach 1939-1945. Dodatkowym autem autora jest umiejętność przekazania czytelnikowi swojej wiedzy w sposób dostępny i bardzo obrazowy.

Wyżej wspomniana książka jest niejako kontynuacją poprzedniej pozycji literackiej „Stalowe piekło: I Korpus Pancerny SS w Normandii” a dotyczącej historii jednej z niemieckich jednostek. Przeczytanie jednej jak i drugiej pozwala na obszerne poznanie omawianej tematyki.

Autor w książce „Ludzie ze stali: I Korpus Pancerny SS w Ardenach i na froncie wschodnim" pokazał wiele walk tej formacji, która toczyła je w Związku Radzieckim, Ardenach, na Węgrzech czy w Austrii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.10.2009 15:06

Ewa czyta...
pisze recenzje Michael Reynolds "Ludzie ze stali"

jej słowa: "...Czytając "Ludzi ze stali" miałam wrażenie jakbym przeniosła się w czasie kilkadziesiąt lat wstecz, w te wszystkie miejsca, które z wielką dokładnością autor opisuje. Tak jakbym na własne oczy oglądała pola walki, dowódców, żołnierzy i cywilów tam się znajdujących. Jakbym widziała ich twarze i malujące się na nich odczucia. Minuta po minucie, sekunda po sekundzie..."

II Wojna Światowa

mój wuj Jerzy Stebnicki, lotnik z Dywizjonu 300 db w Faldingworth zginął 10.IV.1945r. podczas lotu bojowego w celu zbombardowania portu w Kilonii ( w wyniku bombardowania został zatopiony niemiecki pancernik "Admiral Scheer")

W historii rodziny, w rodzinie każdego z nas jest pamięć "Czasu wojny", jest w naszych rodzicach pamięć przeżytych tragicznych lat, w nas dziedzictwo ich pamięci które wraz z poczęciem nam dali.

Ewa pisze dalej: "... Można by się zastanawiać jakie jest właściwsze określenie dla niemieckich żołnierzy. Reynolds pokazał wady i zalety tych ludzi. Ich okrucieństwo i przerażenie. I ich niezłomną wolę walki nawet w obliczu nieuchronnej klęski. To co tak bardzo zadziwia. Może byli właśnie tacy, bo sam Hitler utwierdzał ich w przekonaniu, że to od nich zależy "los Europy, przyszłość Rzeszy Niemieckiej" i istnienie tego Narodu"

Mój wuj lotnik, którego nigdy nie znałam, na którego grobie nigdy nie byłam, zginą, był jedynym synem, gdy miał zaledwie 23 lata go zamordowali, jego samolot zestrzelili żołnierze niemieccy - wojna trwała.

Nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa - Mamerki, 30 niezniszczonych bunkrów- Kwatera Głowna Niemieckich Wojsk Lądowych- "zapach wojny"- mimo upływu tylu lat nadal grozę budzą -przywiozłam tu mojego kilkunastoletniego syna aby Wiedział.

Ewo pytasz:
"Jacy to ludzie?"

Żołnierze niemieccy też synami byli i synów mieli, a jednak...

napisany przez Ciebie tekst wraca pytaniem, dobrze to napisałaś.

...i znów powraca myślą Marek Edelman i jego ostatnia książka "i była miłość w getcie"... I BYŁA bo ten początek jest ważny to I

...tyle razy zbierałam się aby napisać do autora, dostałam adres jego skrzynki... już nie napisze kiedyś mu powiem:

Marku Edelmacie w życiu, w Życiu Najważniejsza Miłość Jest:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pozostaje nic innego, jak tylko przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. Chętnie przeczytam książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wiem, co czytać w najbliższym czasie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.