Facebook Google+ Twitter

Poznaj "Lwów" Katarzyny Kotyńskiej

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-05-03 08:32

Katarzyna Kotyńska w książce "Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo" pokazuje jak to miasto idealizują Polacy, Rosjanie, Ukraińcy i Żydzi i jak na jego przykładzie mówią o swojej tożsamości i historii.

 / Fot. okładka ksiązkiAutorka analizuje współczesną prozę, powieści z XX i XXI wieku: tytuły takich twórców jak: Oksana Zabużko, Jurij Andruchowycz, książki dziecięce i młodzieżowe Kornela Makuszyńskiego („Bezgrzeszne lata” i „Uśmiech Lwowa”), Krystyny Chiger, Marii Nurowskiej i Jana Parandowskiego.

- Chciałam pokazać, w jaki sposób powstają kuszące swoją prostotą obrazy Lwowa jako idylli i co w rzeczywistości za nimi stoi. Interesują mnie różne perspektywy patrzenia na to samo miasto, na tę samą przestrzeń miejską i te same wydarzenia historyczne – mówi Katarzyna Kotyńska. – Próbowałam zrobić to, co robią antropolodzy - zawiesić perspektywę narodową i oddać głos bohaterom. Pokazuje miasto widziane ich oczyma i to, jak na przestrzeni XX wieku zmieniał się obraz Lwowa w literaturze. Dlatego „Lwów” jest przede wszystkim opowieścią o Polakach i Ukraińcach.

Książka "Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo" została wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

*Katarzyna Kotyńska jest doktorem nauk humanistycznych, literaturoznawczynią, pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk i w Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze to: współczesna literatura ukraińska, funkcjonowanie tekstu literackiego w odbiorze czytelniczym, przekład literacki – praktyka i krytyka. Jej poprzednia książka, „Eseiści o Lwowie. Pamięć, sąsiedztwo, mity” ukazała się w 2006 roku. Tłumaczka dzieł Jurija Andruchowycza i Oksany Zabużko.: w 2013 roku została laureatką nagrody Angelus za przekład „Muzeum porzuconych sekretów”.


„Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo”
Autor Katarzyna Kotyńska
238 stron
Oprawa: twarda
Seria: Biblioteka Europy Środka pod redakcją Jacka Purchli

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.